Hopp til hovedinnhold

Stort utbrudd av hjernehinnebetennelse i England – to døde

bilde av studenter på university of kent

Utbruddet har rammet unge mennesker i Canterbury i Storbritannia. Helsesykepleier Anne Karin Swang mener at norske ungdommer bør vaksineres mot sykdommen.

To personer er døde etter et utbrudd av hjernehinnebetennelse i Canterbury, sør-øst i England. En av dem var student ved University of Kent, melder BBC.

Ytterligere elleve personer fra Canterbury-området innlagt på sykehus og omtalt som alvorlig syke. De fleste skal være mellom 18 og 21 år, og flere er studenter ved universitetet.

Kontakter 30 000 personer

Britiske helsemyndigheter kontakter nå over 30 000 studenter, ansatte og familiemedlemmer for å informere om situasjonen. Noen studenter i Canterbury får tilbud om antibiotika som et føre-var-tiltak.

Helsemyndighetene undersøker fortsatt hvilket smittestoff som står bak utbruddet. Det er også mistanke om en kopling til et sosialt arrangement i Canterbury, der flere av de syke skal ha vært til stede.

Fakta
Hjernehinnebetennelse

Smittsom hjernehinnebetennelse skyldes meningokokkbakterier. Sykdommen kan opptre som hjernehinnebetennelse (meningitt) og blodforgiftning (sepsis). Begge former er alvorlige, og noen kan ha begge former samtidig. Sykdommen kan forverre seg dramatisk i løpet av få timer. Ved mistanke om smittsom hjernehinnebetennelse er det derfor viktig at du kontakter lege raskt, slik at effektiv antibiotikabehandling kan startes opp.

De vanligste symptomene er:

  • Nedsatt almenntilstand
  • Feber med frysninger
  • Verkende muskler
  • Kvalme, oppkast og diaré
  • Hodepine
  • Stiv nakke
  • Følsomhet for sterkt lys
  • Utslett med røde prikker

Kilde: FHI

Jevnlige utbrudd i Norge

Faggruppeleder for helsesykepleierne i Norsk Sykepleierforbund (NSF), Anne Karin Swang, forteller at meningokokk-utbrudd har vi også i Norge med jevne mellomrom:

– Vi tar det veldig på alvor når det skjer, for det er noe man kan dø av. For å forhindre smitte setter vi da i gang et stort, akutt og dyrt opplegg for å spore smitte og innkalle de som er i kretsen rundt til vaksinering. Det mest vanlige da, er at kostnaden for vaksinen dekkes av hver enkelt ungdom selv.

Folkehelseinstituttet skriver på sine nettsider at friske ungdommer oftere har meningokokker i halsen enn andre. Svært få av disse ungdommene blir syke, men de kan smitte andre. Sykdommen utvikler seg ofte raskt, og rundt 10 prosent av de som får sykdommen dør.

Vil vaksinere unge

– Faggruppen for helsesykepleiere mener meningokokkvaksinen må inn i barnevaksinasjonsprogrammet. Det er unødvendig å vente til noen blir syke når vi kan forebygge. Den bør gis på slutten av ungdomsskolen, slik at ungdommene er beskyttet mot smitte av meningokokker når de starter på videregående. Vi vet jo at ungdommene er tettere på hverandre enn andre, noen kaller denne vaksinen for «russevaksinen», sier hun.

De siste ti årene har det årlig vært meldt mellom ett til fem tilfeller av meningokokksykdom i denne aldersgruppen. 

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse

Quiz

Annonse
Annonse