Hopp til hovedinnhold

SV vil ha gjennomgang av opptrappingsplanen for psykisk helse

Ventetidene i psykisk helsevern er fortsatt høye, og bevilgningene ligger under ambisjonsnivået i opptrappingsplanen. SV ber regjeringen gjennomgå planen og legge frem en evaluering.

Et forslag i Stortinget ber regjeringen gjennomgå mål, virkemidler og ressursbruk i opptrappingsplanen for psykisk helse og legge frem en midtveisevaluering innen utgangen av 2026. Stortinget skal votere over forslaget i morgen, tirsdag 17. mars.

Flere sliter med psykisk uhelse

Bakgrunnen for SVs forslag, er økende psykiske helseplager i befolkningen og bekymring for at opptrappingsplanen ikke følges opp i tråd med ambisjonene.

Ifølge Folkehelserapporten vil mellom én av seks og én av fire personer i Norge oppfylle kriteriene for en psykisk lidelse i løpet av et år. Samtidig viser tall fra Dødsårsaksregisteret at rundt 73 prosent av dem som dør i selvmord, er menn.

SV viser også til forskning som dokumenterer en tydelig sammenheng mellom psykisk helse og sosiale og økonomiske forhold som inntekt og utdanning.

Ventetidene har ikke gått ned

Ventetidene har ikke gått ned, men økt for voksne. Barn og unge venter fortsatt rundt to måneder i snitt på behandling.

Samtidig melder barne- og ungdomspsykiatrien en økning i henvisninger, blant annet knyttet til nevroutviklingsforstyrrelser og spiseforstyrrelser.

Behov for 430 nye døgnplasser

Bildet viser Stortingsrepresentant Kathy Lie (SV) under muntlig spørretime

Antall sengeplasser i psykisk helsevern er nesten halvert de siste 20 årene, samtidig som behovet har økt, hevder SV i sitt forslag. Et tilleggsoppdrag til de regionale helseforetakene i 2025, indikerer et behov for rundt 430 flere langtidsplasser.

SV peker også på behovet for sterkere kommunale tilbud og lavterskeltilbud for psykisk helsehjelp.

Vil ha oppdatert plan

SV vil at regjeringen legger frem en oppdatert og forsterket opptrappingsplan for psykisk helse etter evalueringen.

Blant tiltakene som foreslås vurdert er:

  • tiltak for å redusere ventetidene for barn og unge
  • styrking av kommunale lavterskeltilbud
  • utredning av behovet for flere langtidsplasser
  • videre utbygging av ACT- og FACT-team
  • styrking av psykisk helsetilbud i skolen

Forslagsstillerne ber også regjeringen utrede en modell med en mer sammenhengende behandlingskjede mellom kommunale tjenester og spesialisthelsetjenesten.

Får svar på tirsdag

Leder av faggruppen Psykisk helse og rus i Norsk sykepleierforbund (SPoR), Espen Gade Rolland, sier det er vanskelig å vite om SVs forslag får flertall.

– På tirsdag kommer innstillingen fra komiteen, og der vil det vel fremkomme om det blir flertall, sier Rolland.

– Hva tenker du om forslagene?

– SPoR støtter helt klart forslagene om å styrke psykisk helse gjennom økt kapasitet, tilgjengelige lavterskeltilbud og sammenhengende behandlingskjeder mellom kommunene og spesialisthelsetjenesten, sier han.

Rolland viser også til høringsinnspillet de har sendt inn.

Håper på det beste

– Vi er veldig glade for at dette løftes i Stortinget av forslagsstillerne i SV og vi håper virkelig at det samler bredt flertall fra flere partier på Stortinget, sier Rolland.

Han mener forslagene treffer reelle utfordringer de ser i tjenestene i dag.

– Økende ventetider, nedbygging av døgnkapasitet, fragmenterte pasientforløp, og svikt i overganger mellom nivåene: Dette har vi sett en lang stund. Derfor er det behov for en oppdatert og forsterket opptrappingsplan med midtveisevaluering som sikrer reell kapasitetsøkning, bedre kvalitet og styrket samhandling, sier han.

– Sykepleiernes rolle må bli enda tydeligere

Rolland mener sykepleiekompetansen må være et eksplisitt virkemiddel i opptrappingsplanen.

– Sykepleiere er ryggraden i psykisk helse- og rustjenestene. Vi anbefaler at Stortinget tydeliggjør sykepleierrollen. Master i sykepleie psykisk helse, rus og avhengighet, prioriteres i finansiering, styringssignaler og kvalitetskrav, sier han.

I tillegg vil Rolland ha innføring av stipendordninger, karriereløp og lønnstiltak som gjør det attraktivt å ta og bruke denne sykepleiekompetansen.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse

Quiz

Annonse
Annonse