Lønnsøkning for flere helsedirektører – men noen takker nei

I disse dager får toppsjefer i flere norske helseforetak justert opp lønnen sin. Noen har derimot valgt å vise en viss moderasjon.
Styret i Helse Møre og Romsdal (HMR) har nylig vedtatt lønnsjustering for administrerende direktør Olav Terje Lødemel, rapporterer Sunnmørsposten.
Justeringen innebærer ifølge avisa en økning på 94 846 kroner. Ny lønn blir da 2 250 864. Lødemel får i tillegg dekket pendlerleilighet, pendlerkostnader, telefon og avisabonnement.
Vedtaket er formulert slik: «Styret for Helse Møre og Romsdal vedtek at administrerande direktør si faste lønn justerast med 4,4 prosent med verknad frå 1. januar 2025. Justeringa er i tråd med frontfagsoppgjeret mellom LO og NHO, og innanfor den gjennomsnittlege ramma av årets forhandlingar i HMR.»
HMR har erklært at helseforetaket skal være konkurransedyktig, men ikke ledende når det gjelder lederlønninger.
Helse Nord bak lukkede dører
I dag onsdag, skal også den mye omtalte lønnen til Helse Nords toppsjef, Marit Lind, opp til vurdering i styret, melder NRK.
Ifølge styrepapirene er Linds fastlønn før diverse tillegg, i dag på 2,45 millioner kroner.
Dersom styret velger å justere opp i tråd med rammen i frontfagsoppgjøret på 4,4 prosent, innebærer dette en lønnsøkning på drøyt 100 000 kroner.
Saken skal behandles bak lukkede dører.
Følger frontfagene
Justering av toppsjefenes lønn vurderes gjerne individuelt basert på resultater samt generell pris- og lønnsutvikling.
Mange helseforetak velger å justere i tråd med frontfagsoppgjøret, som denne gangen er på 4,4, prosent.
Denne normen følges for eksempel ved Nordlandssykehuset for administrerende direktør Siri Tau Ursin, som fra før av har en årslønn på 1 797 023, ifølge NRK.
Også administrerende direktør i Helse Vest, Inger Cathrine Bryne, får ifølge Stavanger Aftenblad en økning på 4,4 prosent etter styrevedtak 12. november. Det samme gjelder for Helse Sør-Østs toppsjef Terje Rootwelt, melder Østlendingen.
Takket nei til mer lønn
Enkelte har derimot valgt å sette på bremsen.
Toppsjefen for Universitetssykehuset i Nord-Norge, David Johansen, har for eksempel takket nei til lønnsøkning i denne omgang.
Fra før av er han den best betalte sykehusdirektøren innen Helse Nord, med en lønn på 2 125 000, ifølge NRK.
Leder i Nordland legeforening Kai Brynjar Hagen, uttrykker overfor NRK av han synes Johansen er et eksempel til etterfølgelse.
– Det syns jeg gir et signal om større edruelighet. Det er positivt i seg selv.
Andre sykehusledere har også signalisert en viss beskjedenhet med hensyn til lønn.
Da for eksempel lønnen til administrerende direktør i Oslo universitetssykehus, Bjørn Atle Lein Bjørnbeth, ble styrebehandlet tidligere i november, valgte sjefen selv å be om moderasjon, ifølge Dagens Medisin [bak betalingsmur]
Økningen ble dermed ikke på 4,4 prosent som foreslått, men 3,9 prosent.
Det innebar en økning av grunnlønnen på 98 000 kroner.
Omdiskuterte lønninger
Lønnsnivået blant ledere i norsk helsevesen har blitt mye diskutert og debattert denne høsten.
En kartlegging fra VG viste for eksempel at 641 direktører i sektoren til sammen får over 1,1 milliarder kroner i lønn og godtgjørelser.
I gjennomsnitt var direktørlønningene på 1,8 millioner kroner.





















0 Kommentarer