Stor og unik jordmorforskning på gang

Et femdelt forskningsprosjekt på jordmødre skal sikre en kompetent og bærekraftig jordmorstyrke i Norge. Nå rekrutteres deltakere til en nasjonal kohort av jordmødre.
Et stort forskningsprosjekt kalt CompMid er i full gang med å rekruttere til en nasjonal kohort av jordmødre.
– Det er stor mangel på jordmødre, både i Norge, i Norden og globalt. Dette får store konsekvenser for svangerskaps-, fødsel- og barselomsorgen, sier førsteamanuensis Linn Marie Sørbye ved Høgskulen på Vestlandet (HVL).
Hun er en av flere som er involvert i prosjektet, og fortsetter:
– For å dekke behovet for jordmødre trengs det ikke bare flere nyutdannede, vi må også utvikle strategier for å beholde erfarne jordmødre som kan gi god omsorg, og som kan veilede og trygge yngre kollegaer.
Derfor ønsker forskerne å se nærmere på hvorfor jordmødre slutter i jobben, hva som skal til for å få dem tilbake og hva som kan hindre at de blir sykmeldte.

Fem arbeidspakker
Prosjektet er delt i fem ulike forskningsprosjekt de kaller arbeidspakker. Den nasjonale kohorten av jordmødre skal forsyne arbeidspakke to og tre med data.
Det hele er ledet av prosjektleder Erica Schytt og forskere ved HVL, og har fått 12 millioner kroner fra Forskningsrådet. Forskere ved Oslomet, Universitetet i Bergen og Karolinska institutet i Sverige deltar også i prosjektet.
Linn Marie Sørbye leder arbeidspakke tre, som handler om jordmødres skiftarbeid, arbeidsrelaterte erfaringer og sykefravær i Norge.
Prosjektleder for arbeidspakke 2 er professor Eline Skirnisdottir Vik. Denne arbeidspakken handler om jordmødres arbeidsrelaterte intensjoner, jordmorfaglig empowerment, utbrenthet og risikofaktorer for å slutte i jobben.
«Jordmorfaglig empowerment» omfatter begrep som styrking, medvirkning og egenmakt. Det handler om å gi jordmødre profesjonell autonomi, ressurser og støtte fra ledelse og kolleger, slik at de har tilstrekkelig kompetanse og ferdigheter til å gi best mulig omsorg.
Rekrutterer bredt
Forskerne ønsker å rekruttere jordmødre som jobber klinisk både i spesialist- og kommunehelsetjenesten, men også alle andre som er utdannet som jordmødre.
– Mange av disse kan ha gått over til andre stillinger innen akademia, industrien, administrative stillinger og så videre. Vi vil også høre deres stemme, sier Sørbye.
Foreløpig har de rekruttert cirka 900 personer, men fortsetter å rekruttere gjennom sommeren.
– Vi trenger alle jordmødre vi kan få med! Jo flere som er med, jo mer valide blir resultatene, sier Sørbye og legger til:
– Dette er den største studien som utforsker jordmødres arbeidsrelaterte intensjoner, jordmorfaglig empowerment, utbrenthet, selvrapportert helse og sykefravær, samt risikofaktorer for å slutte i jobben. Derfor er det så viktig at vi får frem alle jordmødres stemme.
Målet med forskningen
– Hva skal resultatene fra forskningsprosjektet brukes til?
– Kunnskapen skal legges frem for ledere, økonomer, politikere og interesseorganisasjoner. Dermed kan beslutningstakere bruke kunnskapen til å sikre en kompetent og bærekraftig arbeidsstyrke av jordmødre i Norge, sier Sørbye.
– Har dere noen hypoteser på hva dere vil finne?
– Nei, vi skal ikke teste ut hypoteser her. Fra før vet vi at det er en balanse mellom krav, ressurser, helse og trivsel i arbeidslivet. Og vi vil skape en dypere innsikt her. Yrker som jordmor der en jobber turnus, kan være utfordrende på noen områder, men det finnes få tidligere studier som har sett på dette for jordmødre i Norge.
Det er tilknyttet en PhD-kandidat til hver av de ulike forskningsprosjektene.
– Elisabeth Aanensen som er PhD-kandidat i arbeidspakke 2, har gjort en stor og viktig jobb med rekrutteringen til nå, sier Sørbye.
Vil du delta?
Det tar cirka 20 minutter å fylle ut spørreskjemaet.
De som vil svare på den digitale undersøkelsen og dermed bli en del av den nasjonale kohorten av jordmødre, kan klikke her.
– Vi er takknemlige for hver og en som tar seg tid til å svare på undersøkelsen, sier Sørbye.
0 Kommentarer