Pensjonister som jobber, kan få en dyr og uventet overraskelse

Mange pensjonister vil gjerne bidra litt ekstra når behovet er stort. Men selv noen få ekstravakter kan gjøre dugnadsånden dyr og etterlate en bitter overraskelse.
Da jeg ble 62 år, kom tankene og kommentarene: Hva med å bli pensjonist? Ikke helt, men litt? Jo, kanskje. Muligheten var der, og det som lokket mest, var at man kan kombinere jobb og pensjon. Utmerket!
35 år med jobb i forskjellige psykiatriske avdelinger skulle nå krones med denne nydelige idé: penger man ikke må jobbe for. Mange samtaler med arbeidsgiver og KLP ble det. Mye info skulle tas inn. Passet pensjonisttilværelsen med turnus? Hva med årene fremover? Hva skjer når og om jeg blir 67? For ikke å snakke om hva som skjer når jeg blir 70, 80 og 90?
Vel, vel, man lever i nuet og lar morgendagen ligge i fred. Pensjon ble tatt ut, og jeg fortsatte med 40 prosent stilling på natt.
Sjefen ba om hjelp, og jeg sa ja
Så en dag kom spørsmålet fra sjefen på avdelingen. En sjef og en avdeling som det bare er gode ting å si om. I denne og andre saker.
«Kan du ta to ekstra nattevakter i oktober (2024)? Det er helt krise.»
Jeg liker egentlig ikke å ta ekstravakter, men når det er krise, får man stille opp. Vaktene ble gjennomført, lønn utbetalt, og alt var såre vel. Det ble også en ekstravakt i februar.
Så kom brevet fra KLP. Bevaremegvel! Hva var dette? Brevet begynte slik:
«Vi har fått opplysninger fra din arbeidsgiver om endring i stillingsprosenten din fra 1. oktober 2024. Du har derfor fått 28 000,- for mye utbetalt som du må betale tilbake. Vi trekker derfor 30 prosent av din utbetaling frem til summen er betalt.»
Hæ?
KLP krevde tilbakebetaling, og jeg reagerte med vantro
Jeg tok det hele med ganske ro og tenkte at en telefon til KLP nok ville oppklare misforståelsen. To ekstravakter betydde ingenting for stillingsprosenten. Jeg hadde jo akkurat samme stilling som før. Jeg gledet meg nesten litt til å snakke med KLP og tenkte nok de ville takke meg for oppklaringen.
Men nei, da.
Alt var etter dagens regler, så jeg måtte nok pent betale. Å være sint på telefonen er egentlig bare ufint, så det lot jeg ligge. Vedkommende var jo ikke skyld i noe som helst av dette.
Som sagt tok jeg også en ekstravakt i februar 2025. Det førte til at jeg fikk et nytt brev 23. september 2025. Ordlyden var den samme som sist, men beløpet var nå «bare» 7500 kroner.
Så til dere som vil følge opp KLPs oppfordring om å kombinere jobb og pensjon – ha dette i bakhodet: Tre ekstravakter mens du jobber i 40 prosent stilling på natt, koster deg 35 000, minus det du får utbetalt for tre vakter.
Sykepleiere er glade i jobben sin og stiller opp for å hjelpe i en krise, men dette er latterlig.
God vakt!


















15 Kommentarer
Ove Haug
,Dette høres veldig frustrerende ut Jon Tore. Har vært i lignende situasjon. Har ved forespørsler om å arbeide utover min turnusplan, bedt om å få dette som forskjøvet arbeidstid. Dette har fungert godt i mitt tilfelle. Her er det tydeligvis mange feller å gå i.
Jon Tore Lie
,Mange takk for det Ove! De som nå nærmer seg pensjonsalder må huske på dette.
Marit
,KLP må ettergås i sømmene. Jeg er pensjonist, 66 år, og har kun AFP og et honorar for et styreverv, 30.000,-. Så fikk jeg plutselig brev fra KLP om at jeg har/kommer til å tjene 5027,- for mye i 2025, og ville derfor trekke meg for 6000,- i oktober. Dette etter å ha fått opplysninger fra skatteetaten.jeg ringte skatteetaten og de hadde ingen andre opplysninger om inntekt enn styrehonoraret og de skjønte ingenting. Så ringte jeg KLP, satt i ventekø i 30 minutter og fikk en mann på tråden, som snakket så fort og utydelig om grunnen var, men at det var feil. Jeg måtte bare gå inn på KLP og endre inntekten til 0 alle månedene i 2025. Så kom et nytt brev om at inntekten var endret og pensjonen er satt tilbake til det den var før. Jeg har skrevet klage til KLP og krevd et skriftlig svar på hvordan dette kunne skje. Jeg ser på meg selv som ressurssterk, men hva med de som ikke er like heldig? Er spent på svaret fra KLP.
Jon Tore Lie
,Dette er visst verre enn jeg så for meg. Lykke til!
Linda
,Ikkje det avhengig av AFP biten? Når du tar ut (delvis pensjon) samt AFP en så går du ned i stillingsprosent. AFP har strenge regler.
Jon Tore Lie
,Jeg har ikke AFP, kun alderspensjon.
Gina
,Fy søren så dårlig gjort!
A.T.Malmedal
,Det må være noe som er riv ruskende galt i dette landet... Det skriker etter hjelp i helsevesenet og når pensjonister tilbyr seg hjelp og å jobbe , så blir de straffet...
Makan , dette må de rydde opp i og la de få det de fortjener.....
Hei. Jeg jobber 1 dag i uken på pensjonistlønn, og det har ikke skapt problemer verken hos NAV eller KLP. Men jeg har en «lett» jobb utenfor sykehus. (Hadde ikke jobbet vakter på sykehusavdeling for pensjonistlønn.)
Denise Schmitt
,Så ser det ut at sykepleie er problematisk inntektsmessig enten en er utøvende eller pensjonist. Trist.
Så får man ikke hjelp til å hjelpe til, men skal etter vakten sitte hjemme og drive med "juridisk" kontorarbeid.
Samtidig får dere lese i denne tidsskriften en % positiv artikkel med tittel "Som 72-åring fikk jeg sommerjobb som sykepleier i Lurøy." der sykepleiren her ikke har fått slik finansiell straff...ikke enda. Kanskje må hun vise tålmodighet og vente til at velferdstatten kommer med den kalde dusjen?
Kort sagt, ikke si ja til ekstra-vakt før at man har tatt kontakt med KLP og fått grønt lys. Da er det uaktuelt å stille opp i tilfellet krisesituasjon når man er pensjonist. Vil huske denne leksjonen. Må bare takke forfatteren siden det er lettere og billigere å lære av andres feil.
Denise Schmitt
,Så ser det ut at sykepleie er problematisk inntektsmessig enten en er utøvende eller pensjonist. Trist.
Så får man ikke hjelp til å hjelpe til, men skal etter vakten sitte hjemme og drive med "juridisk" kontorarbeid.
Samtidig får dere lese i denne tidsskriften en % positiv artikkel med tittel "Som 72-åring fikk jeg sommerjobb som sykepleier i Lurøy." der sykepleiren her ikke har fått slik finansiell straff...ikke enda. Kanskje må hun vise tålmodighet og vente til at velferdstatten kommer med den kalde dusjen?
Kort sagt, ikke si ja til ekstra-vakt før at man har tatt kontakt med KLP og fått grønt lys. Da er det uaktuelt å stille opp i tilfellet krisesituasjon når man er pensjonist. Vil huske denne leksjonen. Må bare takke forfatteren siden det er lettere og billigere å lære av andres feil.
Denise Schmitt
,Lese "Som 72-åring fikk jeg sommerjobb som sykepleier i Lurøy" i Sykepleien. Bare gøy. Idyllisk...til at regningen kommer?
Ole J. Kobbe
,Omtrent så tullete som beskrevet her, har jeg trodd Ap er: Helt syk i hue! Hvis man har helsa og lyst til å hjelpe arbeidsgiverne sine og "pasientene", så burde man selvsagt gjøre det - heller enn å leie inn mye dyrere erstattere fra andre land.
Men nei! Da kommer pensjons firmaet og trekker store deler av det du har tjent ekstra: Villet Ap-politikk! JA! Bevisst selvskudd i foten, spør du meg.
Ap er blitt helt ville i sine løfter, fra "pensjonsreformen" for noen år siden til gratis ferge reiser og nedbetaling av studiegjeld.
Andre ville blitt fengslet for å bryte slike løfter, men Ap forstår knapt problemet!
Ærlig talt: nå er det nok av Ap! På historiens skraphaug med dem i morgen!
Annette N Gunnermann
,Hei
Noe av en overraskelse å få! Kan jeg få lov å spørre hvilket årstall du er fra?
I forhold til den nye lov om pensjon så skiller det jo fra før 1963 og etter 1963.
Var nettopp på et opplysnings "kurs" om den nye pensjonslov og jeg der er fra 1964 kan jobbe så mye jeg vil livet ut, uten der vil bli trukket noe som helst fra min pensjon.
Jon Tore Lie
,ja