Anonym person ga helseansatte 85 orkideer til jul: – Det kom noen tårer

Etter et år med brann, kriser og kutt kom det en orkidé til hver av de ansatte.
Wenche Rødal er leder ved sykehjemmet, hjemmetjenesten, nattjenesten, praktisk bistand og kjøkkenet på Svarstad i Larvik kommune.
Til Østlands-Posten forteller hun at en person hadde tatt kontakt med blomsterbutikken i Svarstad, fordi vedkommende ville gi bort en orkidé til alle som jobber innen helse og omsorg i Svarstad.
Rørt til tårer
– Det var veldig hyggelig å få den beskjeden. En fantastisk gest, sier Wenche Rødal (bildet under) til Sykepleien.

– 2025 har vært et tøft år for oss i helse og omsorg i Svarstad, sier hun.
– I april var det brann i en omsorgsbolig, og vi har vært i en omstilling som har utløst mange følelser. Det er mulig vi er litt lettrørte fordi vi står i mange ting, men det kom noen tårer da jeg fortalte de ansatte om denne gaven.
– Vet du noe om giveren?
– Nei, jeg vet ikke hvem det er, og vedkommende ønsker å være anonym. Begrunnelsen vet jeg heller ikke, men jeg tror det er en person som ønsker å anerkjenne jobben vi gjør, sier Rødal.
Utdeling under vaktskifte
Den anonyme giveren har gitt beskjed om at hvis 85 orkideer ikke er nok, er det bare å hente flere blomster.
– Vi er 60 fast ansatte og 25 faste vikarer. Den første utdelingen skjedde i vaktskiftet fra dag til kveld på mandag. Ettersom det er turnusarbeid, går det nok en uke før alle har vært innom og fått sin orkidé.
– Hva om ikke alle er innom de nærmeste dagene?
– Da kjører jeg selv ut og leverer hjemme til de som ikke har fått hentet. Vi har allerede lagt en plan for det. Alle skal få, sier leder Wenche Rødal.




















0 Kommentarer