Spesialistlege AS under tilsyn av Statsforvalteren i Nordland
Statsforvalteren har åpnet tilsynssak mot Spesialistlege AS etter anmodning fra Nordlandssykehuset.
Fristbruddaktøren Spesialistlege AS, som er heleid av legen Miriam Barbro Willanger Angell, blir gått i sømmene av Statsforvalteren i Nordland, etter anmodning fra Nordlandssykehuset.
Det er avisen Nordlys som skrev først om saken, etter å ha fått innsyn i et brev som hittil har vært unntatt offentligheten.
Tilsynet skal vurdere om behandlingen har vært faglig forsvarlig og om pasienter har vært overbehandlet.
Fakturering i strid med loven?
Bakgrunnen for tilsynet er at Nordlandssykehuset har avdekket at de er fakturert for svært mange behandlingstimer, noe som kan være i strid med Helsepersonelloven og prioriteringsforskriften.
Spesialistlege AS bestrider påstandene om overbehandling, ifølge Nord24.no.
Selskapet tjener store beløp på spesielt UNN og Nordlanssykehuset.
Saken handler om en pågående økonomisk tvist mellom Nordlanssykehuset og Spesialistlege AS, med krav på henholdsvis 50 og 26 millioner kroner. Nordlandssykehuset mener Spesialistlege AS har en «uriktig forståelse» av betalingsforpliktelsen og har bedt om mer detaljert dokumentasjon for fakturaene.
Hevder de har taushetsplikt
Spesialistlege AS hevder at taushetsplikten hindrer dem i å gi ytterligere informasjon, mens sykehuset argumenterer for at de har rett til innsyn i fakturagrunnlaget for å sikre forsvarlig bruk av offentlige midler.
Utfallet av tilsynssaken og den økonomiske tvisten kan få betydelige konsekvenser for begge parter og potensielt påvirke fremtidige avtaler mellom offentlige helseforetak og private aktører.
Sykepleien har tidligere omtalt aktivitetene til Spesialistlege AS andre steder i landet.
0 Kommentarer