Feil lønn i åtte år – nå viser det seg at flere er rammet

– Arbeidsgiver må ta ansvar for dette og betale sykepleierne det de skylder, sier NSFs foretakstillitsvalgt, Therese Heggedal.
10. oktober skrev sykepleien at mellom 80 og 100 sykepleiere ved Rikshospitalet i åtte år har fått utbetalt for lite lønn. Sykehuset har kun tilbudt å tilbakebetale det de skylder for de tre siste årene.
Gjelder flere sykepleiere ved flere avdelinger
Nå har sykepleiernes tillitsvalgte funnet ut at dette gjelder langt flere, og ved ulike avdelinger.
– Det er veldig uheldig at feilen har oppstått. Vi håper OUS gjør det riktige og betaler medlemmene våre lønnen de har krav på, sier NSFs foretakstillitsvalgt, Therese Heggedal.
Hun mener feilen er urimelig å legge på sykepleierne.
– Arbeidsgiver må ta ansvar for dette og betale sykepleierne det de skylder, sier hun.
Hun har ikke tall på hvor mange nye tilfeller som er oppdaget.
– Vi har sett på vaktplanene, og det gjelder flere seksjoner. Vi har sendt varsel til OUS, sier hun.
– Har dette også pågått i åtte år?
– Det er ulik tid på de ulike seksjonen, sier Heggedal.
Stille fra ledelsen
De tillitsvalgte har bedt om et møte med ledelsen for å diskutere hva som har skjedd og få OUS til å betale tilbake all lønnen sykepleierne har til gode.
– Vi har så langt ikke fått svar på vår henvendelse, sier Heggedal.
I et skriv OUS sendte ut til de ansatte for noen uker tilbake, skrev de at feilen er rettet, og at kveldstillegget vil bli utbetalt som normalt fra og med 1. oktober.
– Vi beklager på det sterkeste at denne feilen har skjedd, og at den ikke ble oppdaget tidligere, heter det i meldingen fra sykehuset.
0 Kommentarer