fbpx Kraftig økning av overliggerdøgn: Flere sykepleiere sluttet eller byttet arbeidssted samtidig Hopp til hovedinnhold

Kraftig økning av overliggerdøgn: Flere sykepleiere sluttet eller byttet arbeidssted samtidig

UNN Narvik

– Hovedproblemet er bemanning. Flere sykepleiere ved helsehuset sluttet eller byttet arbeidssted samtidig, noe som vi ikke klarte å dekke opp, forklarer helsesjef i Narvik kommune.

 

Bare i august har Narvik kommune måttet betale for 200 ekstra sykehusdøgn fordi de ikke har klart å ta imot utskrivningsklare pasienter. 

Det melder avisen Fremover.

Hvert ekstra døgn med såkalte overliggere koster 5900 kroner. 

Så langt i år har Narvik kommune måttet betale UNN Narvik 5,7 millioner kroner, og Fremover skriver at det har vært en økning i antall liggedøgn på 69,4 prosent fra i fjor.

– Underbemanning i flere måneder

Heidi Eriksen Laksaa, kommunalsjef for helse og omsorg forklarer årsaken slik til Fremover:

– Det er ganske sammensatt, men et av hovedproblemene er bemanning. Flere sykepleiere ved helsehuset sluttet eller byttet arbeidssted samtidig, noe som vi ikke klarte å dekke opp. Dette kombinert med ferieavvikling har ført til underbemanning på helsehuset i flere måneder. Seks av 20 plasser har i snitt stått ledige hver eneste døgn. Hvis man ganger dette opp med antall dager, så utgjør det mange overliggerdøgn.

Ortopedi- og slagpasienter

– I tillegg til dette har det vært en økning i antall pasienter i sommer, stikk motsatt av det som er vanlig. Det har vært en markant økning av både ortopedipasienter og slagpasienter, sier Laksaa til Fremover.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse

Quiz

Annonse
Annonse