Nav-tall: – Særlig høy etterspørsel etter sykepleiere

Arbeidsledigheten falt med 500 personer fra januar til februar. Samtidig er etterspørselen etter helsearbeidere fortsatt høy.
– Arbeidsledigheten fortsetter å falle i årets andre måned, og det er fremdeles mange ledige stillinger. Samtidig ser vi forskjeller mellom ulike yrker, og etterspørselen er særlig høy etter blant annet sykepleiere og helsefagarbeidere. Dette er også grupper med lav registrert arbeidsledighet, sier konstituert arbeids- og velferdsdirektør Eve Vangsnes Bergli i Nav.
Størst nedgang blant unge
I februar var det 62 112 arbeidsledige personer, justert for sesongvariasjoner. Det er en nedgang på 500 personer fra januar, justert for sesongvariasjoner. Andelen holdt seg likevel stabil på 2,1 prosent.
Tallene viser også at arbeidsledigheten for personer mellom 20 og 49 år går ned. Nedgangen her er størst blant personer mellom 25 og 29 år, i denne alderen er det 2 prosent færre helt arbeidsledige, justert for normale sesongvariasjoner.
– Trekker rentebanen litt opp
– Norges Banks anslag for arbeidsledighet er på 2,2 prosent. Tallet for arbeidsledighet nå indikerer litt mer press i økonomien enn det Norges Bank har lagt til grunn, og isolert trekker det rentebanen litt opp, sier sjeføkonom Kyrre M. Knudsen i Sparebank 1 Sør-Norge i en e-post til NTB.
Samtidig er det andre mål på presset i norsk økonomi som tyder på at den er på et nærmere normalnivå, ifølge Knudsen.
Arbeidsledigheten litt opp i Trøndelag og Troms
Det var nedgang i ledigheten eller uendret ledighet i de fleste fylkene i landet i februar. Kun i Trøndelag og Troms var det oppgang for de som er helt arbeidsledige, med sesongjusterte tall.
Det er høyest arbeidsledighet i Østfold og Oslo, hvor 3 og 2,9 prosent av arbeidsstyrken er registrert som helt ledige.















0 Kommentarer