fbpx Psykisk helse løftes frem i ny faglig retningslinje for barselomsorgen Hopp til hovedinnhold

Psykisk helse løftes frem i ny faglig retningslinje for barselomsorgen

bildet viser Sara Fugledal Wiik

Leder av Jordmorforbundet NSF, Sara Fugledal Wiik, er spesielt glad for at psykisk helse integreres i barselomsorgen. Nå er forslaget til ny faglig retningslinje ute på høring.

– Dette er et betydelig løft, og et gjennomslag, sier Sara Fugledal Wiik.

Hun er den nye lederen av Jordmorforbundet NSF og snakker om at psykisk helse endelig har fått en større rolle i den nye faglige retningslinjen for barselomsorgen. Hun representerte forbundet i arbeidsgruppen som ga innspill til retningslinjen.

Hun har særlig vært opptatt av at psykisk helse skal integreres bedre i barselomsorgen, og synes hun og hennes meningsfeller har blitt hørt i forslaget som foreligger som høringsutkast nå.

Over ti år siden siste oppdatering

Den nasjonale faglige retningslinjen for barselomsorgen omfatter den grunnleggende barselomsorgen og oppfølgingen av barselkvinner og barn født til termin, frem til seks uker etter fødsel.

Sist gang den ble oppdatert var for over ti år siden.

Jordmorleder Wiik synes det er fint å se at de har fått gjennomslag.

– Den faglige påvirkningen vises i retningslinjen som er på høring nå, og det gjør at jobben min blir betydningsfull.

– Et forenklet verktøy

Foruten psykisk helse er hun også fornøyd med at retningslinjen er et forenklet verktøy som er lettere å jobbe etter for jordmødrene.

– Videre er det et løft for kvinnehelsen at det blir en tydeligere oppfølging av grad 3 og 4-rifter. Og det er flott at det åpnes mer opp for tverrfaglighet, at vi for eksempel skal samarbeide med fysioterapeuter. Samtidig kommer det frem at det er viktig at jordmor gjør oppfølgingen på barsel. 

Retningslinjen åpner også opp for at jordmor kan gjøre klinisk nyfødtundersøkelse, en oppgave som kun leger har gjort hittil. 

– Jeg håper regjeringen følger opp retningslinjen. For hvis den skal følges rundt omkring, må regjeringen sikre bedre jordmortetthet, sier Wiik.

bildet viser nyfødte føtter og voksne hender
PARTNER ER IKKE INKLUDERT: Sara Fugledal Wik er spesielt opptatt av flokken til det nyfødte barnet, og savner at de kunne hatt mer oppmerksomhet rundt partnerens helse i forslaget til de nye retningslinjene. Foto: Vad-Lend / Mostphotos
Fakta
Dette er nytt

Nasjonal faglig retningslinje for barselomsorgen er foreslått revidert og faglig oppdatert. Endringsforslagene omfatter blant annet:

•           Virksomhetene bør ha rutiner som fremmer barselkvinnenes psykiske helse

•           Vold inkluderes som tema i samtaler under barseltiden

•           Identifisering og oppfølging av barselkvinner og nyfødte i sårbare livssituasjoner

•           Egen anbefaling om informasjon og samtaler

•           Tydeliggjøring av vurderinger, samhandling og informasjonsoverføring ved utskriving fra barsel

•           Endret tidspunkt for klinisk nyfødtundersøkelse og endring av hvilket helsepersonell som kan gjennomføre undersøkelsen

•           Tydeliggjøring av oppfølging etter fødselsrifter for grad 3 og 4

•           Endret anbefalt tidspunkt for etterkontroll

•           Åpner opp for digital oppfølging etter utreise

•           Egen anbefaling om fysisk aktivitet etter fødsel

Fakta
Slik skal psykisk helse løftes frem:

Retningslinjen sier at virksomheten bør fremme psykisk helse ved å:

  • inkludere psykisk helse og trivsel som et tema i alle samtaler under barselperioden.
  • informere om normale psykiske reaksjoner i barseltiden, og videre hva som skiller normale reaksjoner fra psykiske plager og lidelser.
  • informere om faktorer som kan fremme psykisk helse, inkludert søvn, fysisk aktivitet og sosial støtte.
  • informere om faktorer som hemmer psykisk helse, og risikofaktorer for utvikling av psykiske plager eller lidelser.
  • støtte barselkvinnen til å mestre og påvirke egen helse og livsvilkår.
  • støtte barselkvinnen og partner/medforelder til å mestre foreldrerollen.

Savner mer oppmerksomhet rundt partner

Nå har høringsrunden begynt. Helsedirektoratet ønsker innspill til forbedringer slik at de kan styrke den faglige retningslinjen ytterligere.

Wiik håper ekspertene der ute, altså jordmødre som har skoene på, tar kontakt hvis de har noen innspill, så skal de se om de får det med i høringssvaret fra Jordmorforbundet NSF.

– Ser du noe som kan forbedres, selv?

– Jeg synes vi har fått til et veldig godt arbeid jevnt over, og forstår at vi ikke kan få med alt som alle ønsker å ha med. Men jeg er spesielt opptatt av flokken til det nyfødte barnet, og savner at vi kunne hatt mer oppmerksomhet rundt partnerens helse. Partner er omtalt, men ikke inkludert. Vi har nok fortsatt en vei å gå der.

Hun legger til at de vet at partnere også kan være utsatt for barseldepresjon og at det er en høy selvmordsrate blant menn med små barn.

Her kan du lese både høringsutkastet og komme med høringsinnspill. Fristen er 26. februar 2026.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse
Annonse
Annonse