fbpx Ett av tre sykehus har ikke spesialistleger innen eldreomsorg Hopp til hovedinnhold

Ett av tre sykehus har ikke spesialistleger innen eldreomsorg

bildet av bergen by

Ett av tre akuttsykehus har ikke leger spesialisert på eldreomsorg, viser en kartlegging som NTB har gjort. Flere sykehus i distriktene har ingen eller bare én geriater.

NTB har spurt alle helseforetakene om hvor mange geriatere som er ansatt ved deres akuttsykehus. En geriater er en lege med spesialisering på sykdomsbildet til pasienter på 65 år og eldre.

Kartleggingen viser blant annet at:

  • det er totalt 173 geriatere ved sykehusene
  • ved 18 av 53 akuttsykehus jobber det ikke slike leger
  • flere sykehus i distriktene har ingen eller kun én geriater
  • det er flest slike leger i byene der universitetet tilbyr medisinutdanning

– Behov for flere

Statssekretær Ellen Rønning Arnesen (Ap) i Helse- og omsorgsdepartementet vedgår overfor NTB at det trengs flere fagfolk innen eldreomsorg.

Ifølge tall fra Statistisk sentralbyrå kommer én av fem nordmenn til å være 70 år eller eldre i 2050. Og fra da og utover dobler andelen av befolkningen over 80 år seg og utgjør nær én million mennesker innen 2100.

– Flere eldre i samfunnet betyr at behovet for geriatrisk kompetanse øker i både sykehusene og i kommunene. Flere eldre betyr også økt behov for helsepersonell med breddekompetanse, både i sykehus og kommuner, fordi eldre ofte har sammensatte helseutfordringer, skriver Rønning Arnesen i en e-post til NTB.

I 2018 vedtok Stortinget å sørge for at alle akuttsykehusene skal ha breddekompetanse innen behandling av eldre, og at alle store akuttsykehus skal ha spesialist i geriatri.

Per oktober 2025 har Norsk forening for geriatri i alt 185 yrkesaktive leger med spesialisering i geriatri. De siste ti årene har det i snitt blitt godkjent 15 slike leger i året, viser en oversikt fra Legeforeningen, mens i tiårsperioden før det var snittet sju.

Advarer

Håkon Ihle-Hansen, lederen for Norsk forening for geriatri, mener at det er for få leger med kompetanse på eldre. Han frykter at det norske helsevesenet ikke er godt nok rustet i dag til å møte den stadig større andelen eldre i befolkningen.

– For spesielt denne pasientgruppen er det vi som gir den beste behandlingen. Når det ikke er tilstrekkelig med geriatrisk kompetanse, går det utover kvaliteten på behandlingen av våre pasienter, sier han.

Et eksempel er hoftebrudd, som rammer 9000 – stort sett eldre – personer hvert år, der én av fire eldre med hoftebrudd dør innen ett år, ifølge NHI.no.

Reduserer dødeligheten

Ihle-Hansen sier at dødeligheten reduseres når disse pasientene får geriatrisk behandling og viser til en studie gjort ved St. Olavs hospital i Trondheim, som ble publisert i The Lancet.

Nå har han er oppfordring til politikerne.

– Man har gjort en satsing på fastlegeordningen, og der har man jo klart å snu skuta, sier han og legger til:

– Vi ser jo at det blir stadig flere og flere eldre i samfunnet vårt, og at vi lever lenger. Og hvis ikke vi gjør grep her og nå, kommer vi til å få et stort etterslep i fremtiden. Det kan gå utover livskvaliteten til pasientene.

Varsler tiltak

Statssekretæren er enig med Ihle-Hansen i at det trengs flere fagfolk innen eldreomsorg.

Rønning Arnesen sier regjeringen har «tatt initiativ til en helsepersonellplan som skal sikre tilstrekkelig helsepersonell og effektiv ressursbruk frem mot 2040».

– Tiltak for å utdanne og rekruttere nok fagfolk med nødvendig kompetanse i sykehusene er en viktig del av dette arbeidet. Det omfatter også geriatrien.

Fakta
Geriatere ved norske akuttsykehus

Oversikten viser geriatere ansatt ved norske akuttsykehus. Det er helseforetakene selv som har oppgitt antall (i parentes) og ved hvilke sykehus legene jobber.

Helse Nord (16):

Finnmarkssykehuset HF

  • Hammerfest (0)
  • Kirkenes (1)

Universitetssykehuset Nord-Norge HF

  • Tromsø (10)
  • Harstad: (0)
  • Narvik (2)
  • Longyearbyen (0)

Nordlandssykehuset HF

  • Vesterålen (1)
  • Lofoten (0)
  • Bodø (1)

Helgelandssykehuset HF

  • Mo i Rana (1)
  • Sandnessjøen (0)
  • Mosjøen (0)

Helse Midt-Norge (27):

Helse Nord-Trøndelag HF

  • Namsos (2)
  • Levanger (4)

St. Olavs hospital HF

  • Trondheim (12)
  • Orkdal (0)
  • Røros (0)

Helse Møre og Romsdal HF

  • Hjelset (3)
  • Ålesund (5)
  • Volda (1)

Helse Vest (27):

Helse Førde HF

  • Nordfjord (0)
  • Førde (1)
  • Lærdal (0)

Helse Bergen HF

  • Voss (1)
  • Haukeland (6)
  • Haraldsplass (12)

Helse Fonna HF

  • Odda (0)
  • Stord (0)
  • Haugesund (1)

Helse Stavanger HF

  • Stavanger (6)

Helse Sør-Øst (103):

Sykehuset Innlandet HF

  • Tynset (0)
  • Lillehammer (0)
  • Hamar (0)
  • Elverum (1)
  • Gjøvik (1)

Geriateren ved Elverum sykehus er ansatt i divisjon Elverum og Hamar, og geriateren ved Gjøvik er i divisjon Gjøvik og Lillehammer.

Akershus universitetssykehus HF

  • Kongsvinger (0)
  • Lørenskog, Ahus (12)

Vestre Viken HF

  • Ringerike (5)
  • Drammen (4)
  • Kongsberg (3)
  • Bærum (11)

Oslo universitetssykehus HF**

  • Ullevål sykehus
  • Rikshospitalet
  • Aker sykehus

OUS opplyser at alle sine 33 geriatere er ansatt i foretaket, som har en «gjennomgående klinikkstruktur», og at det ikke skiller på adresse. Ifølge Norsk forening for geriatri har alle 33 sin arbeidsplass ved Ullevål sykehus.

  • Lovisenberg Diakonale Sykehus (5)
  • Diakonhjemmet sykehus (5)

Sykehuset Østfold HF

  • Kalnes (8)

Sykehuset Telemark HF

  • Notodden (0)
  • Skien (3)

Sykehuset Vestfold HF

  • Tønsberg (4)

Sørlandet sykehus HF

  • Arendal (5)
  • Kristiansand (3)
  • Flekkefjord (0)

Kilder: Liste over akuttsykehus er gitt av Helsedepartementet. Helseforetakene har besvart spørsmål fra NTB om de har ansatte geriatere, hvor mange og hvor de jobber.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Fagsjef
Sykepleier
Kjøp annonse

Quiz

Annonse
Annonse