fbpx Sommerpraten: – Jeg var sykepleier i et samisk miljø, det ble et fantastisk minne Hopp til hovedinnhold

Sommerpraten: – Jeg var sykepleier i et samisk miljø, det ble et fantastisk minne

bilde av robert kotcho

Robert Kotcho er reisesykepleier og jobber hele sommeren.

Bildet viser gress og sommerfugler

Navn: Robert Kotcho

Alder: 27

Jobber som: Reisesykepleier på legevakt

Hva er det beste med å være sykepleier om sommeren?

Det beste med å være reisesykepleier om sommeren er at jeg får utforske vakre arbeidsplasser rundt omkring i Norge. Nå er jeg så heldig å ha fått oppdrag i Nord-Norge, der fenomenet midnattssol er til stede 24/7. 

– Å jobbe på sommeren er spennende og givende. Vi får inn en del turister som utfordrer mine engelskferdigheter. En annen fin ting med å jobbe på sommeren er at mange arbeidsplasser lager sommeravtaler til sykepleierne som betyr bedre lønnsavtaler. Å jobbe på sommeren kan gi en god inntekt kontra resten av året. 

Og det verste?

Det er dårligere bemanning, svekket fagkvalitet og økt arbeidsbelastning. 

Har du et minne fra en sommer på jobb som du aldri glemmer?

I fjor sommer jobbet jeg i Karasjok der nærmere 80 prosent er samisktalende. Jeg var sykepleier i et samisk miljø, det ble et fantastisk minne. 

Hvordan holder du humøret oppe når det er travelt og varmt?

Jeg tuller mye, og bruker en del galgenhumor midt i hektiske vakter. Det bidrar til at humøret er oppe til tross for at det er travelt og hektisk. 

Har du en favoritt-is eller sommermat som alltid redder dagen?

Jeg gjør det enkelt på reisefot. Her går det mye i Fjordland, sukkerfri Urge og cottage cheese for å overleve sommeroppdragene. 

Hvis du kunne gjøre én praktisk endring på jobb som ville gjøre hverdagen litt lettere for både pasienter og kolleger – hva ville du valgt?

Jeg ville satt økt fokus på digitalisering. Mange digitale løsninger vil gjøre hverdagen til pasienter og kollegaer mye lettere. 

Hvilket råd skulle du ønske at alle pasienter fulgte om sommeren?

Jeg har flere råd og tips, men ikke undervurder Paracet og Ibux. Drikk nok vann, og husk å bruke solkrem særlig nå på sommeren, men også resten av året. Ha et «akuttskrin» med reseptfrie medisiner og sårutstyr hjemme i tilfelle småuhell skjer. 

Hvilke råd vil du gi til sommervikarer som skal jobbe med deg?

Vær forberedt på at du vil jobbe med en sykepleier som aktivt bruker galgenhumor og ironi. Å le på vakten er obligatorisk. Spør masse spørsmål, jeg blir ikke sint. Vær nysgjerrig, men vær samtidig ydmyk. 

Hva er din beste kur mot varme og trette bein etter en lang vakt?

Bestille sushi, dra hjem, ta seg en etterlengtet varm dusj og legge seg på sofaen for serie eller film. 

Hvordan kopler du av når du har ferie – eller bare en fridag?

Jeg går en tur, drar på trening, utforsker naturen, være med venner, ligge på stranden og sole seg. Nå som jeg er i Bardu så vil jeg utforske mye av det vakre Troms kan by på. Her er det midnattssol, så jeg er heldig (i det uheldige) at det er sol 24/7. 

Hva er det fineste noen har sagt til deg på jobb, uavhengig av årstid?

Det er mye fint pasienter har sagt, men noe av det fineste jeg har hørt er «Du gjorde en forskjell for meg i dag». 

SOMMERPRATEN I MORGEN: Astrid Rønsen

Uttrykket sarkasme ble endret til ironi klokken 12.45, mandag 14. juli

1 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.
7 hours 15 min siden

Da anbefaler eg at du tar deg en tur til nabokommunen Lavangen og går midnattsoltrappa 😊

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger

Ledige stillinger

Kjøp annonse

Quiz

Annonse
Annonse