fbpx Disse sykdommene og skadene vil koste mest Hopp til hovedinnhold

Disse sykdommene og skadene vil koste mest

demenslandsby

Demens, hjerneslag og diabetes er sykdommene som er framskrevet til å koste samfunnet mest fremover, ifølge ny studie.

Kostnader knyttet til demens i Norge er anslått å mer en doble seg frem mot 2050.

Dette ifølge en ny studie gjennomført av forskere ved Universitetet i Oslo, Folkehelseinstituttet (FHI) og University of Washington, og publisert i tidsskriftet BMC Medicine.



Forskerne mener det norske samfunnet må belage seg på å bruke nærmere 100 milliarder kroner på demens i 2050.

Det tilsvarer en økning på drøyt 130 prosent. Kostnadene knyttet til diabetes øker prosentvis enda mer – fra 11,8 til 29 milliarder, det vil si en økning på drøyt 145 prosent.

Demens og diabetes, samt slag og utilsiktede skader som fall står også for den største kostnadsøkningen i kroner og ører.

Flere eldre

FHI presenterer funnene fra studien på sine nettsider, der det påpekes at antallet eldre forventes å øke betydelig i tiden fremover. «Derfor ønsket forskere ved FHI å se på hvordan helseutgiftene i Norge vil utvikle seg frem til 2050.»

Totalt har forskerne fremskrevet kostnadene for 116 sykdommer.

Den kraftige økningen i utgifter til sykehjem og hjemmesykepleie i Norge har vakt oppsikt i flere fagmiljøer
Jonas Minet Kinge

– Flere eldre med økt pleiebehov på grunn av sykdommer som demens, slag, fall og andre aldersrelaterte lidelser utgjør en stor utfordring for helsetjenesten i framtiden.

Det uttaler Jonas Minet Kinge, helseøkonom, seniorforsker ved FHI og professor ved UiO, via FHIs nettsider.

– Den kraftige økningen i utgifter til sykehjem og hjemmesykepleie i Norge har vakt oppsikt i flere fagmiljøer, sier han videre.

– Dette skyldes i stor grad at Norge allerede har relativt høye utgifter til sykehjem og hjemmetjenester, hvor sykdommer som demens, fall og slag dominerer.

Kostnadene i beregningene er knyttet til å behandle og følge opp ulike sykdommer. Andre samfunnskostnader, som sykefravær og trygd er ikke inkludert.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse
Annonse
Annonse