Dispensere lar ansatte følge opp medisinbruk fra avstand

Før måtte hjemmetjenesten stille med to ansatte og ofte involvere vekter når de skulle besøke «Jan» (69). En ny type medisindispenser med video gjorde ting langt enklere.
– «Jan» var veldig positiv og synes det var stas å være den første i kommunen til å teste ut dette.
Det forteller virksomhetsleder for hjemmetjenester i Fredrikstad, Anne-Britt Gustavsen Sande, til Sykepleien.
«Jan» har nemlig fått teste ut en type elektronisk medisindispenser med toveis videokommunikasjon – såkalt assistert videomodus.
Dette gjør det mulig for helsepersonell å frigjøre legemidler fra avstand og samtidig se at de faktisk tas.
Politi og vektere
– Før syntes «Jan» det var mye styr med daglig besøk fra hjemmetjenesten. Nå satte han seg gjerne til med kaffekoppen og så frem til én til én-samtalen via skjerm, sier Sande.
Brukeren hadde vært krevende å følge opp på grunn av rusproblematikk, psykisk helse, livsstil og miljø.
Ansatte i hjemmetjenesten kunne aldri vite hva som ventet dem ved et besøk. De stilte alltid med to ansatte, og ofte måtte også politi eller vektertjeneste involveres.
– Det var ekstremt ressurskrevende, forteller Sande.
– Ansatte var engstelige og kviet seg for å dra dit.
En ordinær elektronisk medisindispenser var ingen god løsning, siden det var viktig å forsikre seg om at «Jan» faktisk tok medisinen når han skulle.
Da ansatte i hjemmetjenesten først fikk høre at det fantes en dispenser med assistert videomodus, skjønte de umiddelbart hvem den kunne passe for.
Målgruppen er brukere som er oppegående nok til å bo hjemme, men ikke trygge nok til å håndtere en ordinær dispenser helt på egen hånd.
Går bedre nå
Virksomhetsleder Sande i Fredrikstad forteller at situasjonen for «Jan» har bedret seg. I dag er han stabil nok til å bruke medisindispenser med multidoserull på egen hånd, uten ekstra oppfølging via video.
Dispenseren varsler fortsatt dersom medisinen ikke tas ut, men daglig tilsyn – fysisk eller digitalt – anses ikke lenger som nødvendig.
– Videofunksjonen aktiveres nå kun når han skal skifte multidoserull, forteller Sande.
Selv om bruken av teknologien så langt har vært begrenset i Fredrikstad, tror Sande at slike dispensere kan har et stort potensial. Hun ser nytteverdien både for brukere i ulike faser av kognitiv svikt og innen rus og psykisk helse.
– Elektroniske medisindispensere velges fort bort for en del hjemmeboende, men vi må være forsiktige med å frata muligheter til selvstendighet og mestring, sier hun.
Tragisk hendelse
Sande understreker samtidig betydningen av grundig kartlegging før slik teknologi tas i bruk.
– Vi må vurdere, i samarbeid med bruker, pårørende og fastlege, hva som er riktig tiltak. Det handler både om sykdomsbilde, livssituasjon og evne til å ta i bruk teknologi.
I 2023 fikk Fredrikstad kommune kritikk fra Statsforvalteren etter en tragisk hendelse.
En bruker tok sitt eget liv ved hjelp av blandingsforgiftning med medikamenter. Han hadde fått tildelt elektronisk medisindispenser fra kommunen.
I forbindelse med et nasjonalt tilsyn året etter, konkluderte Statsforvalteren blant annet med at oppfølging av brukerne i liten grad dokumenteres, «noe som gir kommunen begrenset mulighet til å følge med på tjenestene, og gjøre nødvendige korrigeringer ved behov»
– Når noe så tragisk skjer, må vi gå grundig gjennom vår praksis, sier Sande.
Hun understreker det ikke er teknologien i seg selv det er noe galt med, men at det kan være svikt i hvordan den brukes.
– I dag har vi uansett svært gode rutiner for kartlegging og vurdering før vi tar i bruk medisindispensere og annen helseteknologi, sier Sande.
Brukes mye i Sarpsborg
I Fredrikstads nabokommune Sarpsborg er bruken av denne nye typen medisindispensere langt mer utbredt.
For tiden har kommunen rundt 40 aktive brukere, og en egen, digital helsepatrulje foretar rundt 1300 videobesøk og deler ut drøyt 1100 legemiddeldoser på denne måten hver måned.
– Vi kommer nok til å skalere enda mer opp, forteller sykepleier og rådgiver i avdeling for velferdsteknologi i Sarpsborg, Mona-Elise Kristoffersen.
– Assistert videomodus gjør at enkelte brukere kan ha dispenser lenger enn tidligere. Eventuelt kan de ha en oppstart med videoløsning og etter hvert bli mer selvstendige.
Digital helsepatrulje
Sarpsborg har opprettet en dedikert, digital helsepatrulje som følger opp brukere av en rekke typer velferdsteknologi, som gps-klokker, dørsensorer, digitalt kameratilsyn og altså medisindispensere med assistert videomodus.
– Patruljen betjenes i hovedsak av erfarne sykepleiere som også kan veilede andre ansatte i ulike prosedyrer, forteller Kristoffersen.
Løsningen med videoassistert medisinering har Sarpsborg benyttet seg av i et års tid allerede. Omfanget har økt betydelig de siste par månedene.
– Brukerne velger selv aktivt om de vil akseptere videosamtalene og får mer selvstendighet, sier Kristoffersen.
– De opplever det mye mindre invaderende enn at ansatte kommer på besøk.




















0 Kommentarer