Nye skjermråd: – Unngå skjerm som trøst

Regjeringen mener at barn under 12 år ikke bør ha tilgang til internett uten tilsyn fra voksne. Slik reagerer helsesykepleierne på det.
Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre, barne- og familieminister Lene Vågslid og helsedirektør Cathrine M. Lofthus la frem de nasjonale skjermrådene torsdag formiddag.
De er basert på rådene som ble presentert av Helsedirektoratet i juni i fjor. Etter det har det vært en høringsrunde der det har kommet inn over 3500 innspill.
Kort fortalt er dette de nye rådene:
- Barn under 2 år bør unngå skjerm.
- Barn 2–5 år bør begrense skjermbruk til maksimalt 0,5–1 time daglig på fritiden, gjerne mindre.
- Barn 6–12 år bør begrense skjermbruk til maksimalt 1–1,5 time daglig på fritiden, gjerne mindre.
- Ungdom 13–18 år bør begrense skjermbruk til maksimalt 1,5–3 timer daglig på fritiden, gjerne mindre.
Du kan lese rådene i sin helhet i faktaboksen lenger ned i saken.
– Barna våre må ikke overlates til algoritmer og teknologiselskaper alene, sier barne- og familieminister Lene Vågslid (Ap) i en pressemelding.
I de nye nasjonale skjermrådene skriver regjeringen at trygg bruk innebærer at voksne bør unngå at barn har tilgang til internett uten tilsyn og foreldrekontroll dersom barnet bruker skjerm og er under 12 år, skriver regjeringen i en pressemelding.
Unngå skjerm som trøst
Statsrådene trekker frem flere punkter som gjelder god skjermbruk, blant annet å unngå å bruke skjerm som trøst eller for å avlede barn fra negative følelser.
De anbefaler også at man unngår å bruke skjerm under måltider og amming og å ikke ha på skjerm i bakgrunnen. Mobil eller nettbrett ved sengen og skjermbruk den siste timen før leggetid frarådes også.
– Regjeringen er opptatt av å sikre barna våre en trygg digital oppvekst. Derfor har det vært viktig å få på plass nasjonale, faglige skjermråd som kan bidra til hjelp og støtte til foreldre og andre voksne som skal ta stilling til barnas skjermbruk, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap).
– Ser bra ut
Helsesykepleierne i Norsk Sykepleierforbund (NSF) har ønsket tydelige nasjonale føringer med gode råd, så barna får en best mulig utvikling.
– Vi har etterlyst rådene og etter å ha sett kort på dette høres de nye rådene bra ut, sier Ann-Karin Swang, leder for faggruppen for Helsesykepleiere i NSF.
Helsesykepleierne ønsker å formidle at det ikke er enten eller, men en balanse mellom skjerm og andre aktiviteter som er bra.
– Stjeler tid fra annet som er viktig
– Balanse i forhold til søvn, måltider, fritidsaktiviteter, fysisk aktivitet og tid med fysisk samhandling med familie og venner. Tid på skjerm stjeler tid fra annet som er viktig når vi skal utvikle oss, sier Swang.
Hun tror dette er gode råd som blir lettere å formidle.
– De foresatte vil finne noe å støtte seg på, støtte på at det er greit å sette grenser og å si nei.
– Så blir det viktig at vi voksne er gode rollemodeller på dette, som på alt annet. Det blir kanskje det vanskeligste, mener Swang.

Oppdatert med uttalelser fra Swang klokken 14.30 8. januar.


















0 Kommentarer