NSF får ny leverandør av bank og forsikring

Norsk Sykepleierforbund (NSF) har inngått en avtale med KLP Banken og KLP Skadeforsikring om bank- og forsikringstjenester. Dermed byttes DNB og Fremtind ut.
Avtalen kommer etter en anbudsrunde der KLP var én av fire tilbydere, skriver NSF i en pressemelding. KLP får dermed inntil 140 000 nye kunder.
Flyttingen fra DNB og Fremtind til KLP skjer 1. januar 2026.
– En lang prosess
Randi Moan Riiber, avdelingssjef på forsikringskontoret i NSF, forklarer bakgrunnen for skiftet:
– Vi har hatt en medlemsundersøkelse om de økonomiske medlemsfordelene, spesielt for bank og forsikring. Da fikk vi føringer som tilsa at vi ville gjøre noen sonderinger i markedet.
– Og det gjorde dere?
– Ja, vi har hatt en lang prosess siden i vår. Vi har fått tilbud fra mange forsikringsselskapselskaper, inkludert både KLP og DNB.
Eid av kommuner og helseforetak
KLP er eid av kommuner og helseforetak. Ingen eksterne aktører skal ha utbytte. Riiber sier det er en struktur som passer NSF.
Hun viser også til at KLP har lang erfaring med å gi forsikring til offentlig ansatte.
– 90 000 sykepleiere har offentlig tjenestepensjon i KLP. Jeg tror det blir bra.
Hun peker på at KLP er en liten aktør i markedet, og at NSF blir en viktig samarbeidspart.
– Og NSF er det eneste forbundet med en slik avtale, sier Riiber.
Fikk kritikk for lånerente
NSFs boliglånsavtale med DNB kom dårligst ut i en undersøkelse i E24 i januar i fjor. Lesere av Sykepleien uttrykte misnøye med DNBs lånerenter.
– Er dette del av bakgrunnen for dette skiftet?
– Det er ikke riktig fremstilt at renten var dårlig. DNB har hele tiden hatt en konkurransedyktig lånerente for våre medlemmer.
Hun føyer til at KLP har en egen bank som sykepleiere kan låne penger hos.
1 Kommentarer
Christian Strømnes
,Rundt 90.000 sykepleiere i NSF har allerede offentlig tjenestepensjon i KLP. Mange av dem er dermed allerede tilknyttet KLP og kan få gode vilkår i banken. Spørsmålet er om den nye avtalen faktisk gir bedre betingelser på boliglån og forsikring enn det medlemmene har hatt til nå. Hvis ikke, kan det være vanskelig å se hvilken reell nytte de fleste vil få av avtalen.