Hopp til hovedinnhold

Storbritannia forbyr pubertetsblokkere for unge med kjønnsinkongruens

Bilde av Storbritannias helseminister Wes Streeting

Et midlertidig forbud mot pubertetsblokkere for ungdommer med kjønnsinkongruens i Storbritannia blir nå permanent.

Det opplyste regjeringen i landet onsdag. Helseminister Wes Streeting mener denne typen behandling innebærer uakseptabel risiko for barn og unge.

Tidligere i år besluttet det offentlige britiske helsevesenet NHS å slutte å tilby pubertetsblokkere til barn under 18 år. Deretter innførte den forrige britiske regjeringen et midlertidig hasteforbud som omfattet private klinikker.

Nå har altså Labour-regjeringen til statsminister Keir Starmer valgt å forlenge dette forbudet på ubestemt tid.

Pubertetsblokkere er medikamenter som hindrer at puberteten begynner. I noen tilfeller gis de til mindreårige transpersoner.

Behandling av mindreårige med kjønnsinkongruens er omstridt i mange land. I Norge har Rikshospitalet blitt mer restriktiv med bruk av pubertetsblokkere og kjønnsbekreftende hormoner til personer under 18 år.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse

Quiz

Annonse
Annonse