Sykepleiere som sier opp sine faste stillinger for å sikre seg ferie. De vet de får jobb igjen når sommeren er over, men nå vil da ha velfortjent fri. Trondheim kommune varsler at helsetilbudet til befolkningen blir kraftig redusert. Kun det aller mest nødvendige blir håndtert. Flere av de lovpålagte tjenestene kan befolkningen se langt etter.
På St. Olavs hospital i Trondheim hoper det seg allerede nå opp med utskrivningsklare pasienter kommunen ikke evner å ta imot. Det skjer samtidig som pasientene strømmer på. Konsekvensene er at operasjoner og behandling for pasienter det ikke haster aller mest for blir utsatt. Andre steder rapporteres det om mer enn 600 ledige sykepleiervakter.
Hullene i sykepleierturnusene de neste ukene blir neppe mindre når ferien setter inn for fullt. Ingen vet hvordan disse skal tettes.
Sterke signaler
Dette er en håndfull saker Sykepleien har omtalt den siste uken. De er ganske representative for situasjonen i både spesialisthelsetjenesten og de kommunale helse- og omsorgstjenestene. Det rapporteres om fulle sykehus og kapasitetsproblemer i kommuner rundt om i landet.
Dette er sterke signaler om at mangelen på helsepersonell er mer kritisk enn noen gang ved inngangen til sommerferien. Aller størst er mangelen på sykepleiere. Det er lite å gå på nå for sykepleiere og annet helsepersonell som gjennom to år med pandemi, har strukket seg uendelig langt.
Ny pandemibølge?
Og verre kan det bli. Nå skyller en ny pandemibølge over oss med stadig flere smittede. Lite tyder på at denne runden gir så alvorlig sykdom at sykehusenes kapasitet utfordres i særlig grad. Men helsepersonell vil bli smittet, og det kan bety økt sykefravær og flere huller å tette i allerede pressede sykepleierturnuser.
Er du blant dem som i ditt stille sinn tenker at det er nok syting fra sykepleiere og annet helsepersonell, så er min oppfordring at du bør tenke deg godt om før du roper for høyt.
Ta heller en titt på koronakommisjonens rapport. Les de 12 post pandemi-portrettene i siste temautgave av Sykepleien. Her forteller sykepleiere fra ulike deler av landet om helsetjenestens store endringsvilje, kreativitet, samhold og evne til å løse utfordringer på løpende bånd.
Høy kompetanse – stor endringsvilje
Eller enda bedre. Se på webinaret «Covid-19-pandemiens påvirkning på sykehuspersonells arbeidsmiljø og helse – NKVTS», som gir oss foreløpige resultater fra den store covid-helsepersonellstudien. Rundt 2500 helsepersonell ved OUS, Ahus, St. Olavs hospital og UNN har svart på nettbaserte spørreskjemaer om arbeidssituasjonen og arbeidsmiljø i arbeidet med covid-pasienter under pandemien. 46 prosent av dem som svarte er sykepleiere. 19 prosent er leger. 36 prosent er annet helsepersonell.
Konklusjonene er ikke til å misforstå. Helsetjenesten leverte takket være høy kompetanse i tjenestene og en enorm innsats og fleksibilitet blant helsepersonell.
Til tross for at sykehusene manglet beredskapslagre med både smittevernutstyr og annet, en ekstrem arbeidsbelastning, og stor uforutsigbarhet, oppgir de fleste at de kunne utføre arbeid av høy kvalitet.
Halvparten oppgir at de fikk store endringer i arbeidsoppgaver. Mange forteller om overveldende usikkerhet og uforutsigbarhet, og liten psykososial oppfølging i en vanskelig tid.
Men de gjorde jobben sin, og pasientene fikk nødvendig behandling og pleie av høy kvalitet. Som alltid. Vi kan ikke ta for gitt at det fortsetter slik.