Jordmødre opplever brudd i barselomsorgen

Overgangen fra barselavdeling til kommunehelsetjenesten preges av dårlig samhandling og mangelfull informasjonsflyt.
Det viser en ny studie gjort blant jordmødre i både spesialist- og kommunehelsetjenesten. Studien er omtalt i Sykepleien Forskning.
Studien viser at måten helsetjenesten er organisert på, har stor betydning for hvordan jordmødrene opplever kontinuiteten i barselomsorgen.
– Dette er kunnskap man intuitivt aner er riktig, men vår forskning dokumenterer det på en vitenskapelig måte, sier Nina Ådland, jordmor i Karmøy kommune.
Kommunikasjon er nøkkelen
Forskerne fant at både formelle og uformelle kommunikasjonskanaler er avgjørende. Når informasjonsflyten svikter, opplever jordmødrene brudd i oppfølgingen av barselkvinner.
– Studien synliggjør at kontinuitet ikke bare handler om faglig kompetanse, men påvirkes av strukturelle og organisatoriske faktorer samt kvaliteten på formelle og uformelle kommunikasjonskanaler, sier Randi Liset, jordmor og førsteamanuensis ved Høgskulen på Vestlandet.
Fokusgrupper ga ny innsikt
Studien er basert på to fokusgruppeintervjuer med til sammen 16 jordmødre.
– Fokusgrupper fremmer dialog og interaksjon mellom deltakerne, noe som gir rikere data og synliggjør ulike perspektiver, sier Liset.
Et felles ansvar for bedre samhandling
Forskerne peker på at bedre samhandling krever innsats fra både kommuner, helseforetak og dem som utvikler retningslinjer og digitale verktøy.
– Forskningen berører konkrete områder som gir mulighet for å gjøre justeringer i videreutviklingen av helsetjenestene, sier Monica Helgeland Tverfjell, fagansvarlig jordmor ved Haugesund sjukehus.

















0 Kommentarer