NRK-profilen spår «kjedelig» helsebudsjett

Politisk kommentator Lars Nehru Sand i NRK har klare forventninger til hvem som blir årets statsbudsjettvinnere.
Lars Nehru Sand er politisk kommentator i NRK og lever sin jobbhverdag tett på politikerne. Han legger ikke skjul på at han gleder seg mer til at budsjettforhandlingene starter enn til selve budsjettfremleggelsen i år.
– Det skal bli interessant å se hvordan regjeringen vil sno seg for å klare å lande et budsjett som alle kan bli enige om, sier han til Sykepleien.
Samtidig tror han alle partiene på venstresiden vil strekke seg langt.
– Dette er det første budsjettet de skal samarbeide om. Det kan være de vil legge litt ære i å vise kritikerne at det går an å få enighet selv med så mange partier.
Få lekkasjer
Sykepleiens redaksjon har merket seg at det har vært stille når det gjelder budsjettlekkasjer – i hvert fall på helsefeltet. Sand er enig i at det så langt har vært få lekkasjer på alle områder.
– Hvilke signaler gir det?
– For helseområdet kan det tyde på at det er et litt «kjedelig» budsjett. Å lekke at regjeringen vil øke pengebruken til drift, er ikke noe folk vil oppfatte som en nyhet, sier Sand.
Selv om Sand ikke tror det blir gjort noe spesifikt med foretaksmodellen i sykehusene i neste års budsjett, mener han helseminister Jan Christian Vestre har gitt tydelige signaler om at mye vil skje.
– Med Helsereformutvalget har han vist at han mener alvor. Han har både evne og vist vilje til at helsetjenesten skal utvikles. Det vil nok skje mye spennende i sektoren de neste årene, spår Sand.
Tror kommunene får mer å rutte med
Flere peker på at kommuneøkonomien må styrkes. Det er Sand helt enig i.
– Her er regjeringen veldig klar på at de må levere. For flere kommuner er det helt avgjørende at regjeringen nærmest overleverer på løfter de har gitt. Forventningene er høye, ikke minst blant alle Ap-ordførerne rundt om.
– Hvem blir budsjettvinnerne?
– Forsvar, folketrygden og kommunene tenker jeg vil være de som får mest. Det er store poster på budsjettet, som spiser mye av kaken som skal fordeles. At de blir vinnere, betyr ikke at det blir gitt penger til mye nytt. Det vil handle om å opprettholde velferdstjenestene på dagens nivå, sier han.
Sand tror regjeringen vil være opptatt av å vise at selv om de fortsatt har høy oljepengebruk, så er det en ansvarlig og riktig bruk av pengene.
0 Kommentarer