Hundrevis av sykepleiere i pride-paraden
Tidenes største pride-parade i Oslo lørdag. Mange sykepleiere fant veien dit.
Sykepleierforbundet (NSF) var godt synlig i paraden.
Når sola stikker frem under Hausmanns bru kommer et hundretalls sykepleiere med Trommekorpset i forkant.
Pride-paraden i Oslo har vært arrangert siden 1982. Det har aldri vært flere deltakere enn i år.
Opp mot 100 000 deltakere, ifølge politiet.
Året etter terrorangrepet under pride, i 2023, deltok anslagsvis drøyt 90.000 i paraden. I fjor ble det oppgitt at 70.000 deltok i paraden, ifølge NTB.
Flere sykehus og sykepleieutdanninger deltar
Foran og bak NSF gikk kolleger fra Helse-Norge:
Noen plasser foran sykepleierne finner vi Prehospitale tjenester, ambulanseavdelingen ved OUS og Oslo universitetssykehus, i tillegg til Lovisenberg Diakonale Sykehus. Oslo legeforening og Norsk psykologforening rett i forkant, og bak finner vi blant annet Lovisenberg Diakonale Høgskole, Oslomet og VID vitenskapelige høgskole.
Litt lenger bak har Sykehusklovnene egen plass.
Paraden går fra Grønlandsleiret og svinger innom deler av sentrum og ender opp på Kontraskjæret, som er Pride-park. Her er det flere musikkscener og mange boder hvor organisasjoner og partier deler ut informasjon.
Større enn 17. mai?
Norsk Sykepleierforbund hadde plass nummer 96 i paraden, av totalt 160 organisasjoner. Til sammenlikning er det rundt 110 skoler i 17. mai- toget.
– Det er viktigere enn noensinne å markere Pride, sa NSFs fylkesleder i Oslo, Bård Eirik Ruud til Sykepleien i forkant av årets Pride.
Hans begrunnelse kan du lese i saken under.
0 Kommentarer