Helseministerens ti fødegrep imponerer ikke NSFs forbundsleder

NSFs forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen er ikke imponert. – Ingenting av dette løser utfordringene vi står i nå.
Bekymringsmeldingene fra landets fødeavdelinger er mange. Helseminister Jan Christian Vestre (Ap) har nå lansert en liste med ti grep som skal «fikse» problemene.
TV 2 omtalte saken først.
Her er helseministerens liste:
1. Øke bruken av jordmorstyrte fødetilbud og vurdere forløpsfinansiering.
Det er en modell der en kvinne får oppfølging av den samme jordmoren eller en liten gruppe jordmødre gjennom hele svangerskapet, fødselen og barseltiden.
2. Styrke ammeveiledning.
3. Rett til partner under fødsel.
4. Brukerundersøkelser skal gjennomføres med alle de som føder, deres partnere og brukerorganisasjoner.
5. Beholde og rekruttere. Bedre oppgavedeling og fjerne tidstyver. Særlig på barnepleiere.
6. Mer individuell turnus, heltid og kompetanseutvikling.
7. Revidere Helsedirektoratets retningslinje. Faglig oppdatering om riptur og rifter etter fødsel.
8. Ta i bruk «kjenn liv» fra Landsforeningen uventet barnedød (LUB).
9. Mer tverrfaglig oppfølging på helsestasjonen. Helsedirektoratet skal gjøre dette gjennom retningslinjer.
10. Bevare dagens fødetilbud og opprettholde mulighet for følgetjeneste.
– Løser ikke sommerens utfordringer
NSFs forbundsleder, Lill Sverresdatter Larsen er ikke imponert over listen.
– Det er mye fint, men det er lite nytt og ingenting av dette løser den akutte situasjonen, selv om tiltakene er gode intensjoner og kloke tiltak for framtidig fødetjenestetilbud. Vestre har ansvaret for å løse krisen. Da må han komme med noen straksbevilgninger, sier hun.
Larsen understreker at den akutte situasjonen handler om mangel på jordmødre fordi arbeidsvilkår og lønn ikke svarer til ansvar og belastning.
– Der har han ikke initiert verken oversikt, strakstiltak eller dimensjonering av utdanningskapasitet.
Larsen får støtte av Jordmorforbundets leder Hanne Charlotte Schjelderup.
– Vi er glad for å få gjennomslag på viktige forbedringstiltak, men flere punkter løser seg av seg selv med flere jordmødre på jobb. For å få gjort noe med det må Vestre både øke dimensjoneringen i jordmorutdanningene og gi de som ønsker det større stillingsbrøker, sier Schjelderup.
Hun forteller at hun aldri har opplevd å få så sterke varsler fra jordmødrene og fødselsleger ute, som hun opplever nå.
Ber Vestre skaffe seg oversikt
Sommeren er høysesong for fødsler.
– At jordmødre også skal ha ferie, er ingen overraskelse. Krisen vi står i nå, vitner om dårlig planlegging. Det vi trenger er godt lederskap fra Vestre, sier Larsen.
Med det mener hun at helseministeren må skaffe seg oversikt over situasjonen.
– For å kunne sette inn strakstiltak må han ha tall og statistikk over hvordan det ser ut. Han må hente inn oversikt over turnusene som ikke er godkjent fordi det ikke finnes nok jordmødre. Fylles ikke disse turnusene, utgjør det en fare for sikkerheten til de fødende i sommer. Skal Vestre fikse dette, må han bevilge penger til strakstiltak, sier hun.
Larsen og Schjelderup vil ikke beskylde Vestre for å lansere listen som et valgkamp-stunt.
– Tiltakene på listen er gode, men mye av det som står der er allerede satt i gang. Jeg opplever at han er en lyttende minister, men tiltakene på listen vil som sagt ikke løse noen av problemene vi står i, sier Larsen.
1 Kommentarer
Åsne Linnerud
,Jeg jhar varslet i Tinn kommune om at følgetjenesten er i ferd med å bli lagt ned, selv om fødeavdelingen for oss ligger 2-3 timer unna kommunen. Reagerer sterlkt på Vestres forslag nr 10, når han skriver som en forbedring, at han vil satse på å bevare dagens fødetilbud og opprettholde mulighet for følgetjeneste. At Vestre opplever at å opprette mulighet for følgetjeneste er mer enn skremmende med tanke på det som skjer i Tinn kommune. Han gir på den måten foretakene "all makt i himmelen og på jorden", og de kan bare ikke ha mulighet til å opprettholde den, så går de fri, og dette opplever Vestre som en forbedring? Tror Vestre på oppdateres hva som i realiteten skjer i helsenorge spesielt i distriktene i forhold til gfølgetjenesten, han kommer jo med forslag som rammer fødekvinnen enda sterkere i negativ forstand og opplever selv at dette er en forbedring.