Hopp til hovedinnhold

Forslag om at pasienter får ha med følge på sykehus

Bildet viser helseminister Jan Christian Vestre.

Regjeringen vil lovfeste at pasienter får ha med seg pårørende når man får helsehjelp. Fredag sendes forslaget til Stortinget.

– Vi ser at dette regelverket har vært for utydelig, så nå foreslår vi for Stortinget å lovfeste retten til å ha med seg følge på sykehus, sier helseminister Jan Christian Vestre til NRK.

Bakgrunnen er pasienter som har fortalt om opplevelser der partnerne er sendt hjem for eksempel i forbindelse med en fødsel.

Lovforslaget har nylig vært på høring. I høringen uttrykte flere sykehus skepsis til forslaget og pekte på at det ikke alltid er plass til en pårørende. Forslaget er ikke blitt endret etter at det var på høring.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse

Quiz

Annonse
Annonse