Hopp til hovedinnhold

Hjertelege mente behandling av pasient var livstruende – statsforvalteren la bort saken

Bildet viser Universitetssykehuset Nord-Norge i Tromsø.

En nå avdød pasient følte seg forgiftet av egne medisiner, og en hjertespesialist mente behandlingen var livstruende. Nå har statsforvalteren lagt bort saken.

Statens helsetilsyn iverksatte undersøkelser etter en alvorlig hendelse ved Universitetssykehuset i Tromsø (UNN) og Hammerfest sykehus i november i fjor, skriver NRK.

Pasienten skal ifølge varselet fra de pårørende, som NRK har fått innsyn i, ha blitt satt på en «ekstrem økning» av medikamenter etter innleggelse ved UNN.

Det kommer også frem at en hjertespesialist ved Hammerfest sykehus var sterkt uenig i behandlingen pasienten fikk ved UNN og mente den var livstruende.

Helsetilsynet videresendte saken til Statsforvalteren i Troms og Finnmark, som valgte å ikke gå videre med den.

Fylkeslege Anne Grethe Olsen sier til NRK at de har konkludert med at behandlingen pasienten fikk, «ikke har vært vesentlig avvikende fra god klinisk praksis».

UNN skriver til NRK at de har stor forståelse for den belastningen det medfører for familien når en pasient dør, og de tar statsforvalterens konklusjon til orientering.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse

Quiz

Annonse
Annonse