fbpx Nye Drammen sykehus: Kan ikke godkjenne langvakter uten hvilerom Hopp til hovedinnhold

Nye Drammen sykehus: Kan ikke godkjenne langvakter uten hvilerom

Bildet viser Live Gusfre

– Dette gjelder ikke bare jordmødrene. Hele sykehuset mangler tilfredstillende pauserom, sier fylkesleder Live Gusfre om nye Drammen sykehus.

Nylig skrev Sykepleien en sak om at jordmødrene på det nye sykehuset i Drammen ikke har pauserom. Det fikk NSFs fylkesleder i Buskerud, Live Gusfre, til å reagere.

– Ingen ansatte på sykehuset har egnede pauserom eller garderobeplass, sier hun.

Har vært en sak siden 2015

Gusfre var selv hovedtillitsvalgt ved sykehuset fra 2012–2016, da de planla byggingen av nye Drammen sykehuset.

– Denne historien går tilbake til 2015 da Helse Sør-Øst bestemte at sykehusprosjektet skulle reduseres med to milliarder kroner. Det skulle gjøres ved at sykehuset skulle bli mer arealeffektivt – altså kutte areal som ikke var direkte pasienttilknyttet, forteller hun.

Det betyr at lagerplass, pauserom og møterom ble mindre, mens korridorene ble smalere og lagerplass kuttet.

Lunsj skal spises i kantinen

– Resultatet er at sykepleiere og andre ansatte på sykehuset per i dag ikke har egnede lokaler å spise lunsj eller hvile. Dette problematiserte vi allerede i 2015, men svaret var da at man skulle benytte seg av kantinen i pausene. 

Det er for mange ikke mulig. 

– Det er lange avstander til kantinen og som sykepleiere på sengeposter vet, det er sjelden mulig å forlate sengeposten i lunsjpausen, sier hun.

Fakta
Arbeidsmiljøloven om pauserom

Her kan du lese hva Arbeidsmiljøloven sier om krav til pauserom:

Arbeidsplasser skal ha et tilfredsstillende pauserom hvis spiserommet ikke oppfyller behovet for hvilepauser.

Når er det behov for eget pauserom på arbeidsplassen?

Virksomheten skal ha eget pauserom hvis arbeidstakerne har behov for hvilepauser i tillegg til spisepauser, og hvis spiserommet ikke oppfyller dette behovet.

Det kan være flere grunner til at spiserommet eller kantinen ikke oppfyller behovet for hvilepauser. Arbeidsplassen må for eksempel ha eget pauserom

  • hvis spiserommet er tilgjengelig bare deler av arbeidsdagen
  • hvis det er lang avstand fra arbeidsstedet til spiserommet
  • hvis spiserommet er utenfor virksomhetens egne lokaler, for eksempel som en ekstern kantine

Generelle krav til pauserom

Pauserom skal dimensjoneres og innredes med hensyn til det arbeidet og de oppgavene som foregår på arbeidsplassen (arbeidets art).

Krav til størrelse og utforming av pauserommet

Pauserom

  • skal være tilpasset det største antallet arbeidstakere som normalt bruker rommet samtidig
  • skal ha et areal på minst 1,2 m2 per person
  • skal ha plass til stoler og bord til de arbeidstakerne som skal bruke rommet samtidig
  • bør ha kjøleskap hvis spiserommet eller kantinen kun er tilgjengelig deler av arbeidsdagen
  • bør være plassert, utformet og innredet slik at arbeidstakere med nedsatt funksjonsevne kan bruke rommet
  • bør ha dagslys og utsyn hvis det er mulig

Pauserommet må være hensiktsmessig utstyrt og innredet

Pauserommet

  • må ha stoler og bord til de arbeidstakerne som skal bruke rommet samtidig
  • bør ha kjøleskap hvis spiserommet eller kantinen kun er tilgjengelig deler av arbeidsdagen

Pauserommet skal være forbeholdt hvilepauser

Pauserommet skal ikke ha annet utstyr eller innredning enn det som er knyttet til pauseromsfunksjonen. Det betyr at det som hovedregel ikke er akseptert å blande ulike funksjoner, som pauserom og møterom, i samme rom.

Kilde: Arbeidstilsynet

Sykepleierne på sengepost får ikke betalt lunsjpause

– Betyr det at sykepleierne ved Drammen sykehus får betalt lunsjpause?

– Nei. Sykepleiere på sengepost får ikke betalt spisepause. I poliklinikk og spesialavdelinger er det nok flere som får betalt, men ikke alle sier Gusfre.

Det er et tema tillitsvalgte igjen må ta opp med ledelsen. Arbeidsmiljøloven er klar på at ansatte som ikke kan forlate arbeidsplassen i lunsjpausen, skal ha betalt.

– Det nye sykehuset er stort, og avstanden fra sengepost til kantina er lang. Store deler av pausen går med til å komme seg til å fra kantinen, forteller Gusfre.

Ettersom sengepostene ikke har plass til alle ansatte i lunsjpausen på de små møterommene som finnes, er det bestemt at studenter i praksis ikke får lov å ta lunsj på avdelingene. De må dra i kantinen. 

Fakta
Betalt eller ubetalt lunsjpause

Hovedreglene om pauser står i arbeidsmiljøloven § 10-9. Arbeidstaker skal ha minst en pause hvis arbeidstiden er mer enn fem og en halv time. Hvis arbeidstiden er minst åtte timer, skal pausen eller pausene være til sammen minst en halv time.

Om man har krav på betalt pause, avhenger av hvordan pausene gjennomføres. Hvis arbeidstaker ikke kan gå fra arbeidsplassen under pausene eller det ikke er tilfredsstillende pauserom, skal pausene regnes som en del av arbeidstiden og arbeidstaker skal få lønn.

Kilde: Lovdata

Vanskelig å godkjenne turnus

Men det er ikke bare de fysiske arealmanglene som skaper problemer.

Vestre Viken helseforetak er foretaket hvor det har vært sterkt press fra ledelsen om å innføre langvakter på 12,5 timer. 

– Det er vanskelig for tillitsvalgte å kunne godkjenne turnuser med langvakter og krav til hvile på nattevakter i det nye sykehuset. De som går langvakter har krav på totalt en og en halv time hvor de kan trekke seg tilbake og hvile. Kravene til egnede rom står tydelig beskrevet i Arbeidsmiljøloven. Drammen sykehus kan i dag ikke tilfredsstille disse kravene.

– Så hva kan gjøres?

– Hvis arbeidsgiver ønsker å ha sykepleiere i 12,5 timers vakter, må de finne en bedre løsning enn de kan tilby i dag, sier hun.

Gusfre forteller at tillitsvalgte på akuttmottaket nektet å godkjenne turnusen på grunn av at det ikke fantes rom hvor nattevakter og de som jobber langvakter kan trekke seg tilbake for å hvile.

– Men der har ledelsen klart å finne en midlertidig løsning. Jeg forventer at ledelsen finner løsninger for de andre avdelingene også der dette er en problemstilling. 

Tillitsvalgte er på saken

Gusfre har vært i kontakt med Kristin Engløk som er hovedtillitsvalgt på Drammen sykehus.

– Hun forteller at det har vært mye annet å ta tak i etter innflyttingen i det nye sykehuset. Ansatte har vært forberedt på at det ville bli dårlige fasiliteter for dem i nytt sykehus. Men siste tiden har det kommet inn flere henvendelser som gjelder mangel på pauserom, og hun forsikrer om at det vil bli tatt tak i, sier hun.

Pauserom er mer enn matpakke

Gusfre minner om at i et sykehus har pauserom en stor betydning utover det å spise matpakken.

– I en hverdag der emosjonell belasting er stor er det dette rommet man møtes og fordøyer dagens hendelser i fellesskap.

Hun viser også til medlemsundersøkelsen NSF Buskerud gjennomførte i 2025. Den viser at arbeidsmiljø er den viktigste faktoren sykepleierne oppgir som grunn til trivsel på arbeidsplassen. 

– Hvis Drammen sykehus ønsker å være en arbeidsgiver der ansatte blir værende over tid, da må de sørge for å legge til rette for godt arbeidsmiljø, sier hun og legger til:

– Det er trist at vi ikke ble lyttet til da vi var tydelige på dette i medvirkningsarbeidet da sykehuset ble tegnet.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse

Quiz

Annonse
Annonse