fbpx Gravid sykepleier ble diskriminert: Fikk oppreisning, men ikke erstatning Hopp til hovedinnhold

Gravid sykepleier ble diskriminert: Fikk oppreisning, men ikke erstatning

bildet viser en gravid mage

Helse Nord-Trøndelag HF må betale 60 000 kroner i oppreisning til en sykepleier som ble diskriminert fordi hun var gravid og snart skulle ut i permisjon.

Omsider ble en sak som ble klaget inn til Diskrimineringsnemnda den 25. april 2023, avsluttet. Det skjedde den 10. mars 2025, nesten to år etterpå.

En sykepleier mente seg diskriminert. Hun fikk ikke utvidet stilling ved Helse Nord-Trøndelag HF (HNT) i 2021 fordi hun var gravid og snart skulle ut i permisjon. Hun jobbet i 75 prosent stilling og søkte en 100 prosent stilling som var ledig.

Skyldte på at stillingen var midlertidig

Helse Nord-Trøndelag HF mente på sin side at det var snakk om en midlertidig stilling som var ledig. Behovet var utløst av en ansatt som skulle ut i permisjon. Sykepleieren som ønsket stillingen, ville bare kunne jobbe fjorten dager i stillingen før hun selv skulle ut i permisjon.

Nemnda kom til at HNT har diskriminert sykepleieren på grunn av graviditet og/eller permisjon ved fødsel, ved at hun fikk avslag på søknad om utvidelse av stillingsprosent.

Midlertidig stilling er ikke noe argument

Nemnda påpeker at forskjellsbehandling på grunn av graviditet og permisjon ved fødsel aldri er tillatt. Heller ikke ved midlertidige stillinger:

«Dette gjelder også ved forlengelse av midlertidig stilling, jf. lovens § 10 tredje ledd.

Det er ikke tvilsomt at midlertidige stillinger er omfattet av det absolutte diskrimineringsforbudet etter likestillings- og diskrimineringsloven § 10 tredje ledd».

Nemnda viser til svar fra leder

Videre henviser nemnda til det skriftlige svaret sykepleieren fikk fra sin leder på ønsket om utvidet stilling:

«Nei, ikke aktuelt med utvidelse på nåværende tidspunkt [dato] 2020. Leder kommentar: starter på [Avd. 1] [dato] etter ett års permisjon for å jobbe på [seksjon 1]. Går ut i svangerskapspermisjon i midten av [dato]. Dvs. at hun jobber i 14 dager».

Dette kommenterer nemnda slik:

«I HNTs tilbakemelding til sykepleieren om hvorfor det ikke var aktuelt med en utvidelse av stillingen, oppgis som eneste begrunnelse at hun skulle ut i svangerskapspermisjon nokså umiddelbart etter at hun var tilbake i stillingen på [avdeling 1], og at hun bare kunne jobbe i 14 dager. Etter nemndas syn kan denne meldingen vanskelig leses på annen måte enn at det var permisjon etter fødsel som var eneste årsak til at A ikke fikk utvidet stillingen».

Sykepleieren klaget også på at hun ble diskriminert i forbindelse med to ansettelser i etterkant av den første hendelsen. Der fikk hun ikke medhold fra nemnda.

Ble tilkjent oppreisning, men ikke erstatning

Sykepleieren søkte både om oppreisning og om 87 210 kroner som erstatning for økonomisk tap.

Nemnda fastsatte oppreisningsbeløpet til 60 000 kroner for brudd på forbudet mot diskriminering. Men kom til at sykepleieren ikke har rett på erstatning og begrunner det slik:

«Etter nemndas syn har sykepleieren ikke sannsynliggjort en årsakssammenheng mellom det at hun ikke fikk utvidet stillingsprosenten (…) og det at arbeidsavklaringspengene (…) medførte et lønnstap for henne. Det gikk over ett år fra den diskriminerende handlingen skjedde og til arbeidsavklaringspengene begynte, og det fremgår av sykepleierens egne opplysninger at flere omstendigheter kan ha bidratt til at hun gikk over på arbeidsavklaringspenger. Det er ikke bevist noen sammenheng mellom den diskriminerende handlingen og lønnstapet som arbeidsavklaringspengene medførte.»

Helse Nord-Trøndelag svarer

Sykepleien har spurt Helse Nord-Trøndelag om de tar vedtaket hos Diskrimineringsnemnda til etterretning, om vedtaket vil få konsekvenser for praksisen hvis liknende saker skulle oppstå, og om sykepleieren har fått utbetalt de 60 000 kronene i oppreisning.

Svaret kommer på e-post:

– Vi har lest nemdas avgjørelse og ser at Diskrimineringsnemda har gitt Helse Nord-Trøndelag delvis medhold i saken, men at de også vurderte et forhold noe annerledes enn hva vi selv har gjort. Vi tar nemdas avgjørelse til etterretning og vil naturligvis forholde oss til den.

Det skriver klinikksjef Carl Platou i Klinikk for medisin og rehabilitering i Helse Nord-Trøndelag.

De 60 000 kronene har nå gått til utbetaling til sykepleierens konto.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse
Annonse
Annonse