Legeforeningen saksøker staten

Legeforeningen saksøker staten og krever at leger utdannet i Danmark, skal få godkjent sitt turnusår som en del av spesialistutdanningens første del i Norge.
Legeforeningen saksøker staten og krever at leger utdannet i Danmark skal få godkjent sitt turnusår som en del av spesialistutdanningens første del i Norge.
Bakgrunnen for søksmålet er EØS-rettens regler om fri bevegelighet av arbeidstakere og etableringsretten. Legeforeningen sendte stevningen på vegne av en gruppe med 180 leger og legestudenter natt til tirsdag.
– Når staten nekter disse legene godkjenning, bryter de EØS-retten, sier president Anne-Karin Rime i Legeforeningen til NRK.
Helse- og omsorgsdepartementet har så langt ikke svart på spørsmål fra kanalen.
– Departementet har ikke mottatt søksmålet. Det vil bli behandlet på vanlig måte når det kommer, skriver statssekretær Ole Henrik Krat Bjørkholt (Ap) i en e-post.
Tidligere har Helsedepartementet argumentert med at den danske turnusen er å regne som en del av grunnutdanningen for medisinstudenter i Danmark, og at den danske turnusperioden derfor ikke kan sammenliknes med turnusen studentene går gjennom under den første delen av spesialiseringen i Norge.
Søksmålet ble først varslet allerede i juli i fjor.
0 Kommentarer