Hopp til hovedinnhold

Advarer mot svindel av eldre: Utgir seg for å være hjemmetjenesten – stjeler smykker

Bilde av en dør som blir åpnet

De siste ukene har flere eldre i Oslo blitt svindlet av personer som utgir seg for å være fra hjemmetjenesten og kommer seg inn til beboere. 

Den private leverandøren av hjemmetjenester, Nordlandia Hjemmeomsorg, har sendt ut et brev til flere bydeler i Oslo og informert om hendelsene som har skjedd hos flere av deres brukere.

«Ved to anledninger den siste uken har to brukere – én i bydel Ullern og én i bydel Nordstrand – opplevd at personer har ringt på døren og utgitt seg for å være fra hjemmesykepleien. I ett av tilfellene ble brukeren frastjålet smykker.»

Slik starter brevet som ble sendt til flere bydeler i Oslo og til kommunen etter hendelser som fant sted i slutten av februar. Nordstrands Blad omtalte denne saken først, og har også publisert brevet.

– Nødvendig å reagere raskt og tydelig

I brevet Nordlandia Hjemmeomsorg sendte ut til bydelene opplyser de også at forholdene er anmeldt til politiet. 

– Vi sendte ut informasjon til bydelene etter at vi den siste uken ble kjent med hendelser der personer har utgitt seg for å være fra hjemmesykepleien, og hvor beboere har blitt frastjålet verdisaker. Når slike saker oppstår, er det viktig for oss å sørge for rask informasjonsdeling, slik at både ansatte og brukere kan være ekstra oppmerksomme, sier kvalitetssjef i Nordlandia, Elin Haug.

Er denne typen svindel ny for dere? 

– Denne typen svindel er ikke helt ny for oss, men det skjer heldigvis sjelden. Samtidig ser vi at når det dukker opp konkrete episoder i ulike deler av byen, er det nødvendig å reagere raskt og tydelig for å forebygge nye hendelser.

Be om å se legitimasjon

Haug kommer med spesifikke anbefalinger til brukere og pårørende som er usikre:

– Vi anbefaler at brukerne alltid ber om å se legitimasjon dersom de er usikre, og at ansatte er tydelige i møte med brukere om hvordan de kan kjenne igjen våre medarbeidere, sier hun.

Hun er tydelig på at man bør kontakte politiet dersom man opplever mistenkelige situasjoner.

– Dersom noen opplever situasjoner som virker uvanlige eller mistenkelige, oppfordrer vi sterkt til å kontakte politiet. Målet vårt er å bidra til trygghet for dem som mottar tjenester fra oss, og sikre at slike hendelser i størst mulig grad kan unngås fremover, sier hun.

Gjør inntrykk på ansatte

En av de berørte bydelene er Bydel Nordstrand. Kommunikasjonsrådgiver i Bydel Nordstrand Odd Magne Stenhaug uttrykker frustrasjon over situasjonen.

– Vi ser svært alvorlig på at noen utgir seg for å være fra hjemmetjenesten for å svindle eldre innbyggere i vår bydel. Det gjør inntrykk på våre ansatte som hver dag jobber hardt for å gi trygg og god omsorg, sier han til Nordstrands Blad.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse

Quiz

Annonse
Annonse