fbpx Kommuneansatt skal ha shoppet med pasienters bankkort Hopp til hovedinnhold

Kommuneansatt skal ha shoppet med pasienters bankkort

netthandel

En ansatt ved et helse- og velferdssenter i Trondheim er mistenkt for å ha brukt flere pasienters bankkort til netthandel for femsifrede beløp.

– Våre beboere på sykehjem og andre steder skal være trygge.

Det sier helsebyråd Merethe Baustad Ranum til Adresseavisen, som først skrev om saken.

Hun beskriver det hele som «svært alvorlig».

Avisen beskriver hvordan pasienters penger og bankkort begynte å forsvinne på et helse- og velferdssenter i Trondheim.

I sommer skal en pårørende ha varslet om at 10 000 kroner hadde blitt trukket fra en pasients konto og brukt til netthandel.

Kortet ble sperret, og hendelsen ble politianmeldt, skriver Adresseavisen, som har fått innsyn i et varselbrev til statsforvalteren om saken.

Mistenkt

Mistanke ble rettet mot en ansatt som skal ha oppført seg mistenkelig. Vedkommende ble avhørt av politiet og kom etter det ikke tilbake på jobb, ifølge avisen.

Senere dukket det opp to nye tilfeller der penger skal ha forsvunnet fra to andre pasienter.

Den ene opplevde at 20 000 var brukt på netthandel, mens den andre etterlyste 1000 kroner som var ment for barnebarn når de kom på besøk.

Har sagt opp

Hendelsene skal både ha blitt meldt til politiet, kontrollutvalget og kommunerevisjonen, og det ble satt i gang en personalsak.

– Vi åpnet en drøfting om å suspendere den ansatte, men personen sa opp stillingen før møtet ble holdt, sier Ranum til avisen, som ikke har lykkes med å innhente kommentarer fra den mistenkte eller politiet om saken.

Pasientene skal nå fått pengene sine tilbake, den mistenkte har mistet sin autorisasjon, og statsforvalteren har åpnet tilsynssak.

0 Kommentarer

Innsendte kommentarer kvalitetssikres før publisering. Kvalitetssikringen skjer i vanlig arbeidstid.

Ledige stillinger

Alle ledige stillinger
Kjøp annonse
Annonse
Annonse